Lucia Lauková Správy

RANNÁ ŠTVORKA: V pondelok vystúpia teploty do 14 °C, meniny má Servác

Pred Servácom niet leta, po Serváci niet mrazu. Meniny má Servác. Oblačno, na západe prehánky. Teploty 9 až 14 °C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V pondelok vystúpia teploty do 14 °C, meniny má Servác
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno, prehánky, najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné teploty 11 až 14 °C.

Stred: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné teploty 9 až 13 °C.

Východ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné teploty 9 až 13 °C.

Meniny má Servác

Mužské meno Servác má latinský pôvod a v preklade znamená „záchranca“. S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame málokedy. Meniny majú 13. mája.

Servácovia, v ktorých sa skrýva úžasná inteligencia, sa dobre hodia k svojmu totemovému zvieraťu diviakovi. Majú vyvážené reakcie a disponujú nesmiernou odvahou. Sú aktívni, výnimočne životaschopní a verní, pokiaľ ich niekto neoklame.

V strave by Servácovia mali uprednostniť špargľu, figy a kuracie mäso. Servácov ovplyvňuje planéta Saturn.

Ich šťastné farby sú hnedá, čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny kostihoj a štiav, ochranné kamene zafír, opál a granát.

Stalo sa doma

1840 – V Bratislave sa skončilo zasadanie uhorského snemu, na ktorom boli prijaté viaceré reformné zákony. Poddaným bolo umožnené vykúpiť sa z poddanstva, mohli sa slobodne zakladať továrne, Židia sa mohli usadiť kdekoľvek okrem stredoslovenských banských miest. Zároveň však boli prijaté zákony posilňujúce postavenie maďarského jazyka v mnohonárodnom Uhorsku.

2011 – Na Slovensku sa začalo sčítanie obyvateľstva, domov a bytov, ktoré trvalo do 6. júna toho roku.

2012 – Na majstrovstvách Európy (ME) slalomárov na divokej vode v nemeckom Augsburgu boli deblisti Pavol a Peter Hochschornerovci v individuálnych pretekoch strieborní. Slovenskú medailovú zbierku zavŕšilo bronzovými kovmi družstvo kajakárok v zložení Elena Kaliská, Jana Dukátová a Dana Mannová.

2017 – Šprintér Ján Volko vytvoril v 1. kole českej atletickej extraligy v Prahe nový slovenský rekord v behu na 100 m v kategórii do 23 rokov časom 10,23. Rekordný výkon z rozbehu vo finále ešte zlepšil a s 10,21 vyrovnal hlavný rekord Adama Závackého z roky 2013. Na dvestovke zabehol 20,66 a zlepšil vlastný slovenský rekord z vlaňajška o 0,03 s.

Stalo sa vo svete

1846 – USA vyhlásili vojnu Mexiku, ktorej predohrou bola americká anexia Texasu. Vojna sa skončila 2.2.1848 víťazstvom a územnými ziskami USA.

1911 – Český priekopník letectva, prvý český pilot Jan Kašpar (1883–1927) podnikol pamätný diaľkový let z Pardubíc do Prahy v lietadle vlastnej výroby.

1917 – V portugalskom meste Fatima sa trom vidieckym deťom (10-ročnej Lucii Santosovej, deväťročnému Franciscovi Martovi a jeho sedemročnej sestre Jacinte) po prvý raz zjavila Panna Mária.

1941 – Po zadržaní Rudolfa Hessa v Spojenom kráľovstve sa Martin Borman stal kancelárom Národnosocialis­tickej nemeckej robotníckej strany (Nationalsozi­alistische Deutsche Arbeiter partei – NSDAP).

1943 – Nemecké a talianske vojská kapitulovali v Tunisku, pričom 130.000 nemeckých a 100.000 talianskych vojakov padlo do zajatia.

1972 – Pri požiari v nočnom klube na najvyššom poschodí obchodného domu v japonskom Tokiu zahynulo 115 osôb.

1981 – Príslušník pravicovej extrémnej organizácie Siví vlci Turek Mehmet Ali Agca spáchal atentát na vtedajšieho pápeža Jána Pavla II., ktorého ťažko zranil tromi výstrelmi z pištole na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Pápež mu počas návštevy v jeho väzenskej cele v roku 1983 odpustil a spolu s ním sa pomodlil.

1991 – Súd v juhoafrickom Johannesburgu uznal Winnie Mandelovú, manželku vtedajšieho vodcu Afrického národného kongresu a neskôr prezidenta (1994–1999) Juhoafrickej republiky (JAR) Nelsona Mandelu, za vinnú z únosu štyroch mladých černochov, z účasti na ich bití a odsúdil ju na šesť rokov väzenia.

1996 – Približne 600 ľudí zahynulo pri ničivom tornáde, ktoré sa prehnalo severným Bangladéšom v provincii Tangail.

Skladba dňa

1950, Stevie Wonder (vlastným menom Steveland Hardaway Judkins), Saginaw, Michigan, USA, spevák, skladateľ a multiinštrumen­talista. Od mala sa učil hre na harmoniku a klavír, spolu s matkou a bratmi spieval v kostolnom zbore. Mal desať, keď si ho zmluvne zaviazala firma Tamla Motown. V auguste 1962 vyšiel prvý singel pod menom Little Stevie Wonder. V máji 1963 vyšla jeho prvá LP platňa 12 Year Old Genius. Dnes má na svojom konte 23 štúdiových, štyri live a jedenásť kompilačných albumov. V októbri 2005 vyšiel zatiaľ jeho posledný štúdiový album A Time To Love. V singlovej hitparáde mal 46 skladieb, medzi nimi hity Sir Duke, duet s Paulom McCartneym Ebony And Ivory, I Just Called To Say I Love You či Part-Time Lover. Do siene slávy ho uviedli 18. januára 1989, 29. mája 1989 vystúpil aj v Prahe na Strahovskom štadióne. Je držiteľom 25 cien Grammy. Predaj jeho platní presiahol sto miliónov výliskov.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM