Lucia Lauková Správy

RANNÁ ŠTVORKA: V sobotu sa ochladí, teploty len do 16 °C, meniny má Jaroslav

Pranostika na dnes znie: Aprílovo sucho a májovo mokro, hospodár sýpku zasype až po okno. Meniny má Jaroslav. Prevažne zamračené, na mnohých miestach občasný dážď. Teploty 11 až 16 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V sobotu sa ochladí, teploty len do 16 °C, meniny má Jaroslav
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 12 až 9 a najvyššie denné 13 až 16 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 11 až 6 a najvyššie denné 11 až 15 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 11 až 7 a najvyššie denné 11 až 15 stupňov C.

Meniny má Jaroslav

Mužské meno Jaroslav má slovanský pôvod a jeho význam je „sláv silu“. Nositeľov tohto na Slovensku bežne zaužívaného mena oslovujeme Jarko, Jaro, Jarino, Jarinko. Meniny slávia 27. apríla.

Jaroslavovia sú najmä pôžitkári. Ich rastlinným totemom je jabloň, pod ňou radi odpočívajú a užívajú si sladké ničnerobenie. Sú aj pragmatickí, sebavedomí a materialisticky založení. Ich inteligencia je analytická. Ochotne poradia iným.

Bývajú životaschopní a plní sily. Mali by konať uvážlivejšie, neodkladať svoje povinnosti a odpustiť si ponocovanie.

Obľúbené farby Jaroslavov sú žltá a biela, ochranné rastliny prvosienka a rebarbora, ochranné kamene opál a citrín.

Stalo sa doma

1898 – Založili vydavateľstvo Tranoscius.

1944 – Na porade ilegálnej Slovenskej národnej rady (SNR) a predstaviteľov odbojových skupín v slovenskej armáde bolo utvorené Vojenské ústredie ako ústredný orgán príprav Slovenského národného povstania (SNP). Náčelníkom Vojenského ústredia sa stal Ján Golian.

1954 – Slovenská národná rada (SNR) prijala zákon o Matici slovenskej, ktorý ju začlenil medzi štátne kultúrne ustanovizne a poveril ju starostlivosťou o knižné a rukopisné pamiatky na Slovensku

Stalo sa vo svete

1960 – Republika Togo vyhlásila nezávislosť od Francúzska.

1961 – Bývalá britská kolónia Siera Leone vyhlásila nezávislosť.

1987 – Americká vláda dala na tzv. watch listinu (čo znamená zákaz vstupu) vtedajšieho rakúskeho prezidenta Kurta Waldheima za to, že slúžil počas druhej svetovej vojny v nacistickej organizácii SS, 29.4. toho roku sa pripojila aj Kanada.

1992 – Rusko a 12 bývalých sovietskych republík vstúpilo do Medzinárodného menového fondu – MMF (International Monetary Fund – IMF) a Svetovej banky – SB (World Bank – WB).

1997 – V Hongkongu sprístupnili najdlhší dvojúrovňový visutý most na svete – Tchsing Ma.

2005 – Lietadlo spoločnosti Airbus A380, najväčšie civilné dopravné lietadlo, aké bolo dovtedy v dejinách svetového leteckého priemyslu zostrojené, absolvovalo prvý skúšobný let. A380 má rozpätie krídel takmer 80 metrov a jeho štandardná verzia pre 555 cestujúcich dosiahne dolet 15.000 kilometrov.

2008 – Rakúske médiá začali informovať o prípade Josefa Fritzla, dnes už odsúdeného na doživotie z trestných činov incestu, opakovaného znásilňovania, väznenia, nátlaku, zotročovania a vraždy, ktorý v elektronicky zabezpečenom úkryte v rakúskom Amstettene takmer štvrťstoročie väznil a opakovane znásilňoval vlastnú dcéru a splodil s ňou sedem detí.

2010 – Rusko a Nórsko sa zhodli na novom vymedzení spornej námornej hranice v Barentsovom mori. Ukončil sa tým takmer 40 rokov trvajúci spor o rozdelenie vyše 155.000 štvorcových kilometrov územia medzi Špicbergami a ruským súostrovím Nová Zem.

Skladba dňa

1981, Sandy Mölling, Wuppertal, Nemecko, členka nemeckej skupiny No Angels. Dievčenskú skupinu No Angels svojim hlasovaním zostavili diváci televíznej stanice RTL 2 v televíznej speváckej súťaži Popstars v roku 2000. Na základe tohto výberu sa jej členkami stali Nadja Benaissa, Vanessa Petruo, Sandy Mölling, Lucy Diakovska a Jessica Wahls. No Angles boli prvou skupinou, ktorá vznikla vlastne cez televízny casting. V októbri 2001 vydali prvý album Elle'ments, v roku 2002 im vyšli dva albumy, v júni Now … Us! a v novembri swingový When The Angels Swing. V auguste 2003 pribudol album Pure. Rozišli sa v roku 2003. V januári 2007 sa opäť zišli v štvorčlennej zostave, chýbala Vanessa Petruo, v apríli 2007 vydali štvrtý album s názvom Destiny. V nemeckom singlovom rebríčku mali sedemnásť piesní, štyri z nich sa dostali na prvé miesto, prvou bola Daylight In Your Eyes (2001), po nej There Must Be An Angel (2001), Something About Us (2002) a No Angel (It's All In Your Mind). V máji 2008 vyšla hitová kompilácia Very Best Of No Angels. Nemecko reprezentovali 24. mája 2008 v Belehrade so skladbou Disappear na 53. ročníku pesničkovej súťaže Veľká cena Eurovízie. V septembri 2009 vydali piaty štúdiový album Welcome To The Dance. V septembri 2010 odišla Nadja Benaissa a skupina pokračovala ako trio. Rozišli sa v závere roku 2011. Sandy vydala dva sólové albumy, Unexpected v septembri 2004 a Frame of Mind v máji 2006.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM