RANNÁ ŠTVORKA: V utorok si pripomíname Medzinárodný deň rodiny, meniny má Žofia

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Svätá Žofia víno vypíja. Meniny má Žofia. Oblačno, prehánky a ojedinele búrky. Teploty 16 až 21 stupňov C.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V utorok si pripomíname Medzinárodný deň rodiny, meniny má Žofia
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 12 až 9 a najvyššie denné 18 až 21 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 11 až 6 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 11 až 7 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Meniny má Žofia

Ženské meno Žofia má grécky pôvod a znamená „múdrosť“. Nositeľky tohto na Slovensku menej rozšíreného mena oslavujú meniny 15. mája.

Emotívnosť týchto žien je podpriemerná, čo im pridáva zamyslený výraz. Sú objektívne a veľmi vnímavé. V pracovnom prostredí sa Žofie uplatnia dobre v tíme, kde prevažujú muži. Žofie potrebujú žiť striedmo a byť čo najviac v prírode. Sú náchylné na vírusové ochorenia. Mali by sa vyhýbať flegmatickému konaniu, uzatváraniu sa do seba a prepracovanosti.

Žofie ovplyvňuje planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová, modrá a biela. Ochranné rastliny čakanka, fenikel, ochranné kamene jaspis a nefrit. Ich totemová rastlina je encián.

Žofie ovplyvňuje planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová, modrá a biela. Ochranné rastliny čakanka, fenikel, ochranné kamene jaspis a nefrit. Ich totemová rastlina je encián.

Stalo sa doma

1942 – Slovenský snem schválil zákon, ktorý dodatočne schválil vysťahovanie židovského obyvateľstva.

1945 – V Bratislave sa konalo prvé riadne zasadanie Slovenskej národnej rady (SNR).

2010 – Na 24. ročníku Svetového pohára v chôdzi v mexickej Chihuahue slovenský reprezentant Matej Tóth vyhral preteky na 50 km časom 3:53:30 h.

Stalo sa vo svete

1602 – Moreplavec a kapitán Bartholomew Gosnold pristál pri New Bedforde (Massachusetts), čím sa stal prvým Angličanom, ktorý vstúpil na pobrežie Nového Anglicka.

1918 – Po prvý raz využili v USA leteckú poštu na rozosielanie vojenských dokumentov z ministerstva vojny medzi New Yorkom Philadelfiou a Washingtonom.

1928 – Prvý raz sa objavila na verejnosti kreslená postavička Mickey Mouse v krátkom filme Plane Crazy. Postavička sa stala symbolom kresleného humoru a zároveň aj spoločnosti jeho tvorcu – Walta Disneyho.

1930 – Prvá letuška na svete Ellen Churchová privítala prvých 11 pasažierov na palube lietadla Boeing 80A na letisku v Kalifornii (USA).

Skladba dňa

1953 – Mike Oldfield (rodený Michael Gordon Oldfield), Reading, Berkshire, UK, skladateľ a multi-inštrumentalista. V novembri 1968 vydal so sestrou Sally pod menom Sallyangie LP platňu Children Of The Sun. Od marca 1970 hral basovú gitaru v sprievodnej skupine Kevina Ayersa The Whole Wide World. V auguste 1971 sa rozhodol pre sólovú dráhu. V máji 1973 vydal debutový album Tubular Bells, ktorý sa dostal na prvé miesto albumového rebríčka. Symbolicky, po tridsiatich rokoch od prvého vydania vyšiel tento album v máji 2003 opäť, ale v prepracovanej podobe. Aj druhý album Hergest Ridge, vydaný v auguste 1974 sa dostal na prvú pozíciu. Do dnešných dní vydal Mike Oldfield 25 štúdiových albumov, z nich tri sa dostali až na prvú pozíciu. Tým tretím bol Tubular Bells II, vydaný v auguste 1992. Najnovším je Music Of The Spheres z marca 2008. Oldfield nie je singlovým interpretom, napriek tomu mal v hitparáde 11 skladieb, medzi nimi hity Moonlight Shadow či To France, oba naspievala Maggie Reilly. Dnes oslávi 60. N arodeniny.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk