Lucia Šútorová Správy

RANNÁ ŠTVORKA: V utorok vystúpia teploty do 13 stupňov, meniny má Bonifác

Dnešný deň je spojený s pranostikou: Na ľadových svätých mráz všetky kvety spáli. Meniny má Bonifác. Zamračené, občasný dážď. Teploty 8 až 13 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V utorok vystúpia teploty do 13 stupňov, meniny má Bonifác
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 8 až 5 a najvyššie denné 10 až 13 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 7 až 2 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 7 až 3 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Meniny má Bonifác

Mužské meno Bonifác má latinský pôvod a znamená „človek dobrého osudu“. S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame ojedinele.

Bonifácovia, ktorí oslavujú meniny 14. mája, sú uzavretí, veľkorysí a vecní. Mohli by sme ich pripodobniť k albatrosovi, ktorý symbolizuje mystickú cestu, ale aj panovačnému kohútovi z dvora.

Bonifácov veľmi často zaplaví neistota a vyčítajú si nesmelosť. Úlohou rodičov je poodhaliť im širší pohľad na svet.

Mali by pravidelne raňajkovať, jesť veľa citrusového ovocia, cibuľu a chren.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Obľúbené farby Bonifácov sú červená a biela. Ochranné rastliny podbeľ, kôpor, ochranné kamene tigrie oko a topás. Ich rastlinným totemom je citrón.

Stalo sa doma

1708 – Trenčín postihol rozsiahly požiar. Zhorel kláštor, jezuitský kostol a takmer všetky domy v meste.

1907 – V Bratislave začalo premietať prvé stále kino Fidélio, ktoré v roku 1911 premenovali na kino Uránia. Ďalšieho premenovania sa dočkalo v roku 1945, kedy dostalo meno Hviezda a napokon zaniklo v roku 2008.

1921 – V pražskom Obecnom dome na Karlíne sa začal trojdňový ustanovujúci zjazd Komunistickej strany Československa (KSČ).

1954 – Na základe iniciatívy Povereníctva školstva a miestnych organizátorov bola vyhlásená 1. celoslovenská súťaž žiakov jedenásťročných a pedagogických škôl v recitácii a umeleckom čítaní, ktorá sa konala v Dolnom Kubíne. V roku 1955 už pod názvom Hviezdoslavov Ku­bín.

1990 – Zakladateľka rehoľného rádu Kongregácie misionárok lásky a nositeľka Nobelovej ceny za mier (1979) Matka Tereza navštívila slovenské mesto Čadca.

2007 – Polícia oznámila, že študentka Hedviga Malinová (dnes Hedviga Malinová-Žáková) bude obvinená z krivej výpovede. Hedvigu Malinovú podľa jej tvrdení prepadli v Nitre 25.8.2006 dvaja holohlaví mladíci, surovo ju dokopali a okradli. Na košeľu jej napísali protimaďarské heslá. Prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR) podal na Hedvigu Malinovú-Žákovú obžalobu 2. apríla 2014. Okresný súd v Nitre žalobu v decembri 2015 odmietol pre porušenie práva na obhajobu. GP SR mala podľa súdu zabezpečiť preklad obžaloby do maďarského jazyka, pretože Malinová-Žáková je od roku 2013 maďarskou štátnou občiankou. Dňa 17.3.2016 vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec vyslovil súhlas s odovzdaním kauzy do Maďarska.

2009 – Európska komisia (EK) oznámila, že sa rozhodla predviesť Slovensko pred Európsky súdny dvor za to, že si nesplnilo svoje povinnosti vyplývajúce z európskej legislatívy o vnútornom trhu s elektrickou energiou a nezabezpečilo nediskriminačný prístup k prenosovej sieti.

Stalo sa vo svete

1796 – Britský lekár Edward Jenner uskutočnil prvé očkovanie (pacientom bol James Phipps) proti kiahňam a začal tým éru vakcinácie.

1811 – Začalo sa v paraguajskom Asuncióne protišpanielske povstanie, ktoré znamenalo nezávislosť Paraguaja.

1866 – Pred pobrežím Nového Zélandu v blízkosti Aucklandu sa potopila námorná loď General Grant so 77 kilogramami zlata na palube.

1900 – V Paríži otvorili II. novodobé olympijské hry, na ktorých sa zúčastnili už aj ženy.

1921 – Americká sudkyňa Florence Allenová ako prvá žena sudkyňa udelila trest smrti mužovi. Odsúdeným a popraveným (20.8.1921) bol vrah Frank Motta.

1940 – Nemecké nacistické letectvo (Luftwaffe) bombardovalo holandské prístavné mesto Rotterdam, pričom zahynulo viac ako 1000 ľudí a 2000 obyvateľov mesta bolo zranených. O strechu nad hlavou prišlo 78.000 obyvateľov.

1941 – Vo Francúzsku parížska polícia zatkla 1000 Židov (niektoré zdroje uvádzajú oveľa väčší počet napríklad 3600) a odovzdala ich do rúk Nemcov.

1948 – Židovská národná rada v mene židovského ľudu Palestíny a sionistického hnutia vo svete vyhlásila samostatný štát Izrael. Vo vyhlásení, ktoré prečítal vodca sionistov David Ben Gurion, sa uvádzalo, že nový štát vznikol v dôsledku prirodzeného a historického práva židovského národa, na základe rezolúcie Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) a ukončenia britského mandátu nad územím Palestíny.

1955 – Podpisom najvyšších predstaviteľov socialistických štátov Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR), Albánska, Bulharska, Československa, Nemeckej demokratickej republiky (NDR), Maďarska, Poľska a Rumunska vznikol vojenský pakt Varšavská zmluva s veliteľstvom v Moskve (vtedy ZSSR). Vojenský pakt bol rozpustený 30.6.1991.

1973 – Vypustili prvú americkú orbitálnu stanicu Skylab.

2000 – V Etiópii sa konali po prvý raz v histórii krajiny voľby za účasti viacerých politických zoskupení.

Skladba dňa

1982, Nikola Šobichová, Praha, členka českej skupiny Holki. Táto dievčenská vokálna štvorica vznikla v roku 1999 na základe konkurzu, ktorý realizoval producent Peter Fider. Na hudobnú scénu sa uviedli singlom Už mi nevolej, v septembri 1999 vydali prvý album S láskou, jeho predaj prekročil počet päťdesiat tisíc nosičov. Úspech mali aj ďalšie albumy Pro tebe (2000), Spolu (2001). Na začiatku roka 2003 odišla Klára Kolomazníková na sólovú dráhu a Holki pokračovali v trojici. V septembri 2003 vydali štvrtý album Ať to neskončí, po jeho vydaní sa v závere roka 2003 rozišli. V apríli 2004 vyšla ich kompilácia Pohádkový příběh/Best Of. V trojici, bez Kláry Kolomazníkovej sa opäť zišli a pokračujú v činnosti. V novembri 2009 vydali nový album Zkus zapomenout, v apríli 2010 vyšla kompilácia Platinum Collection. Nikola vydala v roku 2003 sólový album s názvom Šedá.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie