Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Veriaci slávia sviatok Sedembolestnej Panny Márie, meniny má Jolana

S dnešným dňom je spojená pranostika: Od Panny Márie Sedembolestnej teplota rýchlejšie poklesne. Meniny má Jolana. Prevažne polooblačno. Teploty 14 až 19 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Veriaci slávia sviatok Sedembolestnej Panny Márie, meniny má Jolana
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 11 až 8 a najvyššie denné 16 až 19 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 10 až 5 a najvyššie denné 14 až 18 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 10 až 6 a najvyššie denné 14 až 18 stupňov C.

Meniny má Jolana

Ženské meno Jolana má maďarský pôvod a jeho voľný preklad je „dobré dievča“. Na slovenskom území je toto meno menej zaužívané. Jeho nositeľky oslovujeme Joli, Jolka, Jolanka.

Jolany, ktoré majú meniny 15. septembra, sa radšej vyjadrujú skutkami ako slovami. Majú pozoruhodnú pamäť a sú príkladne taktné. Jolanky sú dobré spoločníčky a očarujúce hostiteľky. Svoje spoločenské a pracovné kontakty dokážu inteligentne využiť vo svoj prospech. V partnerských vzťahoch sú vnímavé a opatrné. Ich zdravie je priemerné. Neprospieva im hlavne prepracovanie a nedostatok spánku. Stravou by si mali dopĺňať vitamíny D a E.

Ovplyvňujú ich planéty Jupiter a Neptún. Ich šťastné farby sú svetlozelená a fialová. Ochranné rastliny pľúcnik a ruža, kamene rubín a smaragd.

Stalo sa doma

1908 – Pod vedením poslancov uhorského snemu Milana Hodžu, Metoda Mateja Bellu a Františka Skyčáka sa v Budapešti uskutočnilo politické zhromaždenie 88 zástupcov slovenského roľníctva. Cieľom stretnutia bola snaha o reformu Slovenskej národnej strany.

1920 – V Ružomberku vyšlo prvé číslo týždenníka Pravda chudoby, orgánu Československej sociálnodemokra­tickej strany na Slovensku. Od roku 1925 sa týždenník zmenil na denník Pravda.

1950 – Agentmi štátnej bezpečnosti bol zo svojho sídla v Spišskej Kapitule unesený biskup Ján Vojtaššák a dopravený do vyšetrovacej väzby v pražskej väznici Ruzyň.

2008 – Stolní tenisti Ján Riapoš a Rastislav Revúcky získali zlaté medaily v kategórii družstiev vozíčkarov na pekinskej paraolympiáde v Číne.

2008 – Riaditeľom Činohry Slovenského národného divadla (SND) sa stal herec, pedagóg a televízny moderátor Štefan Bučko. Z funkcie bol odvolaný 21.5.2010.

2013 – Cyklista Peter Sagan triumfoval na pretekoch GP Montreal v Kanade.

Stalo sa vo svete

1938 – Britský premiér Neville Chamberlain sa v Berchtesgadene stretol s Adolfom Hitlerom. Chamberlain sľúbil splniť Hitlerovu požiadavku, aby Československo odovzdalo Nemecku územie, kde žije viac než 25 percent nemeckého obyvateľstva.

1949 – Predseda kresťanských demokratov (CDU) Konrád Adenauer sa stal nemeckým kancelárom.

1950 – Americké jednotky sa vylodili v Inčchone, čo znamenalo významný obrat v Kórejskej vojne.

1959 – Nikita Chruščov ako vôbec prvý najvyšší predstaviteľ ZSSR pricestoval na oficiálnu návštevu USA, ktorá znamenala uvoľnenie napätia medzi oboma veľmocami.

1982 – Pápež Ján Pavol II. prijal na audienciu šéfa Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Jásira Arafata.

1983 – Odstúpil Menachen Begin z postu izraelského premiéra.

2000 – Popredného lídra baskickej separatistickej skupiny ETA známeho pod pseudonymom Inaki z Rentérie zatkli vo Francúzsku.

Skladba dňa

1956 – Narodila sa Maggie Reilly, Glasgow, Škótsko, pop-folková speváčka. Známou sa stala vďaka spolupráci s Mike Oldfieldom. V období rokov 1980 až 1984 nahrala skladby Family Man, Moonlight Shadow, Foreign Affair a To France, ktoré vyšli na albumoch Mike Oldfielda. V roku 1992 vydala prvý sólový album Echoes. Dnes má na svojom konte desať vydaných albumov, ten desiaty Heaven Sent vydala v marci 2013.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM