Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok oslavuje Viktória, hrozba búrok pretrváva

Pranostika na dnes hovorí: "Keď v máji neprší, jún sucho dovŕši." Meniny oslavuje Viktória. Slnečno, na západe možnosť búrok. Teploty 20 až 25 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok oslavuje Viktória, hrozba búrok pretrváva
Zdroj: TASR

Západ: slnečno, možnosť búrky, najnižšie ranné teploty 15 až 12 a najvyššie denné 22 až 25 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 14 až 9 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 14 až 10 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov C.

Meniny má Viktória

Ženské meno Viktória má latinský pôvod a v preklade znamená „víťaz“, „víťazstvo“. Nositeľky tohto v súčasnosti na Slovensku populárneho mena oslovujeme Viktorka, Vikina, Vikinka, Viki. Meniny oslavujú 10. mája.

Viktórie sú realistky, ktoré stoja obidvoma nohami na pevnej zemi a neoddávajú sa snívaniu. Sú objektívne a dokážu sa podeliť s inými. V detstve si vyžadujú veľkú opateru, ale nemali by nadobudnúť dojem, že na nich rodičia stále striehnu. Ich výkonnosť a pozornosť sú nadpriemerné.

Stalo sa doma

1529 – Turecký sultán Süleyman II. sa na čele 100-tisícovej armády vydal na výpravu do Uhorska s cieľom pomôcť Jánovi Zápoľskému v jeho zápase o uhorskú korunu s Ferdinandom Habsburským.

1904 – V USA boli patentované vynálezy (prístroj na bezdrôtové telegrafovanie, prístroj na bezdrôtový prenos telegramu) slovenského vynálezcu Jozefa Murgaša.

1927 – V Bratislave sa začala pravidelná premávka autobusov na trase od Národného divadla po niekdajšiu železničnú stanicu Bratislava – Nivy.

1970 – Začiatok vysielania druhého programu Československej televízie.

Stalo sa v zahraničí

1503 – Taliansky moreplavec v portugalských službách Krištof Kolumbus objavil Kajmanské ostrovy vo Veľkých Antilách.

1534 – Francúzsky moreplavec Jacques Cartier objavil Newfoundland.

1869 – V USA bola dokončená prvá transkontinentálna železničná trať spájajúca východ a západ Spojených štátov amerických.

1906 – Ruský cár Mikuláš II. otvoril v Petrohrade zasadnutie prvého voleného parlamentu v Rusku – Štátnej dumy.

1933 – Nacisti spálili na Opernom námestí v Berlíne 20 000 kníh od autorov ako Karl Marx, Sigmund Freud, Bertolt Brecht a mnohých iných.

1940 – Nemecko začalo prvú fázu západného ťaženia, keď bez vyhlásenia vojny vtrhlo do neutrálnych krajín Holandska, Belgicka a Luxemburska.

1941 – Hitlerov zástupca v straníckom vedení a vedúci kancelárie NSDAP Rudolf Hess tajne odletel do Veľkej Británie, kde chcel dohodnúť s britskou vládou prímerie ešte pred začatím nemeckej ofenzívy na Východe. Hess zoskočil padákom v Škótsku neďaleko Glasgowa, kde ho britská tajná služba zajala a internovala do konca vojny. Po 24-hodinách Nemecko označilo Hessa za duševne chorého a jeho miesto vo vedení NSDAP prevzal Martin Borman.

2005 – Po dvojročnej výstavbe otvorili v nemeckom Berlíne Pamätník holokaustu. Na slávnostnom podujatí bolo okrem autora, amerického architekta Petra Eisenmana, prítomných asi tisíc hostí vrátane nemeckého prezidenta Horsta Köhlera, kancelára Gerharda Schrödera a tých, ktorí holokaust prežili. Pamätník tvorí 2711 betónových kvádrov rôznych výšok a hrúbok postavených na zvlnenom podklade od 0,5 do dvoch stupňov. Súčasťou memoriálu neďaleko Brandenburskej brány sú podzemné priestory, v ktorých sídli múzeum a informačné stredisko.

2006 – Britský úrad pre reprodukčnú medicínu (Human Fertilisation and Embryology Authority – HFEA) vydal rozhodnutie, ktorým dovolil, aby sa pri umelom oplodnení vykonávali dodatočné genetické testy na zistenie niektorých onkologických ochorení. Pri vajíčkach oplodnených v skúmavke sa ešte pred vsadením do matkinho organizmu preskúma, či zárodky neobsahujú gény, ktoré spôsobujú rakovinu prsníkov, hrubého čreva alebo vaječníkov.

2012 – V Damasku (Sýria) došlo k dvojitému bombovému útoku, pri ktorom zahynulo 55 ľudí a 370 sa zranilo.

Skladba dňa

1960 – Narodil sa Bono Vox (vlastným menom Paul David Hewson), Glasnevin, Dublin, Írsko, spevák a skladateľ skupiny U2.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM