Peter Handzuš Hokej

Rapáč pre zranenie vypadol z reprezentácie

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek vo štvrtok predstavil zatiaľ 22-člennú nomináciu na tréningový kemp v Piešťanoch (26.-30. apríla).

Na poslednú chvíľu z nej vypadol popradský útočník Richard Rapáč, ktorý má natrhnutý vnútorný väz v kolene a bude pauzovať minimálne tri týždne. Výber doplní ešte jeden obranca zo slovenskej súťaže, ktorý sa pridá k pätici nominovaných extraligistov. Českému kormidelníkovi robí najväčšie starosti brankársky post, kde došlo ku komplikáciám.

Vůjtekova nominácia na prvý prípravný týždeň pred MS vo Fínsku a Švédsku pozostáva z hráčov, pre ktorých sa už klubová sezóna skončila. „Niektorým už pred mesiacom, iným len nedávno, nie sú v rovnakej kondícii a preto sa kemp koná už teraz. Ešte nám zostáva donominovať jedného obrancu, počítali sme s Rišom Stehlíkom, ten však ešte hrá. Jeho miesto zaujme niekto z domácej súťaže. Prvý týždeň bude bez zápasu, ďalšie štyri už v plnom zápasovom zaťažení. Postupne budeme mužstvo dopĺňať o hráčov, ktorých kluby vypadnú z play off. Na záver sústredenia počítame už aj s niektorými hráčmi z NHL,“ uviedol Vůjtek na tlačovej konferencii.

Približne šesť týždňov pred šampionátom narobila trénerskému tandemu Vůjtek – Peter Oremus starosti brankárska otázka, pritom práve gólmani mali byť jedným z tromfom slovenského výberu. „Trošku nám zamotal hlavu brankársky post. Tam sme si hovorili, že budeme najsilnejší, žiaľ Lašák aj Staňa sú momentálne zranení. Staňa pre tento rok uzavrel reprezentačnú kapitolu, pretože jeho ochorenie sa pretiahlo na ďalší mesiac. Čo sa týka zámorských brankárov, Halákovi sa darí, vytiahol St. Louis na prvé miesto NHL a musíme počkať na prvé kolo play off. Čo sa týka Petra Budaja, ten si zobral týždeň na rozmyslenie,“ dodal Vůjtek.

Po kempe v Piešťanoch, kde sa bude na MS pripravovať aj výber do 18 rokov, sa Vůjtekovi zverenci presunú do Košíc, kde v tamojšej Steel Aréne odohrajú v piatok 6. apríla a v sobotu 7. apríla prvé dva prípravné zápasy v rámci Euro Hockey Challenge s Dánskom (oba duely od 17.00 h). Druhý aprílový týždeň sa bude reprezentačný tím krátko pripravovať v Bratislave a v piatok 13. apríla odletí špeciálom do Jaroslavľu, kde si dvakrát zmeria sily s ruskou zbornou (13. a 14. apríla).

Po návrate z Ruska sa Slováci 18. apríla predstavia v Prahe proti Česku a s tradičným rivalom zohrajú od dva dni neskôr odvetu v Bratislave. „Zápas v Prahe bude venovaný 40. výročiu MS 1972, na ktorých Československo získalo zlaté medaily. Obe mužstvá nastúpia v prvej tretine v dobových dresoch, v zostávajúcich dvoch už v bežných. Bratislavský zápas bude zase venovaný Paľovi Demitrovi, ktorý bude pred stretnutím uvedený do Siene slávy slovenského hokeja. Náš tím odohrá zápas v pamätných dresoch, špeciálne vyrobených pre túto príležitosť,“ povedal prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igor Nemeček.

Šampionátovou generálkou pre Vůjtekov tím bude turnaj Škoda Cup v Bratislave, kde odohrá zápasy proti reprezentačným výberom Nórska (27. apríla) a Nemecka (28. apríla). Na sobotu chystá SZĽH slávnosť k 10. výročiu zisku k MS 2002, na ktorých Slovensko získalo dosiaľ jedinú zlatú medailu v ére samostatnosti. „Pozveme všetkých hráčov a členov realizačného tímu, ktorí sa zaslúžili o tento veľký úspech. Absolvujú spoločný obed a následne už v zrenovovanej Sieni slávy aj autogramiádu. Tí, ktorí budú môcť prísť, vyjdú na ľad a v špeciálnom oblečení pozdravia divákov. Samotný zápas si už pozrú zo Sky Lounge,“ dodal Nemeček.

Nominácia na tréningový kemp v Piešťanoch (26. – 30. apríl):

Brankári: Peter Hamerlík (Třinec/ČR), Július Hudáček (Södertälje/Švéd.), Ján Laco (LEV Poprad/KHL)

Obrancovia: Ivan Baranka (Spartak Moskva/KHL), Michal Grman (B. Bystrica), Ivan Jankovič (Skalica), Peter Mikuš, René Vydarený (obaja Č. Budějovice/ČR), Michal Sersen (Sparta Praha/ČR), Tomáš Starosta (Jugra/KHL)

Útočníci: Mario Bližňák (Sparta Praha/ČR), Martin Cibák (Nižnekamsk/KHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga/KHL), Marek Hovorka (Kladno/ČR), Milan Kytnár (Hämeenlinna/Fín.), Adam Lapšanský (Sparta Praha), Patrik Lušňák (Skalica), Juraj Mikúš (TPS Turku/Fín.), Štefan Ružička (Spartak Moskva/KHL), Tomáš Surový (CSKA Moskva/KHL), Ján Sýkora (B. Bystrica), Rastislav Špirko (LEV Poprad/KHL)

Realizačný tím:
Generálny manažér: Otto Sýkora
Tréner: Vladimír Vůjtek
Asistent trénera: Peter Oremus
Tréner brankárov: Daniel Makoni
Lekár: Jozef Kubašovský
Kondičný tréner: Roman Švantner
Maséri: Branislav Prokop, Rastislav Ladecký, Michal Hrtús

Program prípravných zápasov slovenskej reprezentácie:
6. apríl (Košice): SR – Dánsko /Euro Hockey Challenge/
7. apríl (Košice): SR – Dánsko /Euro Hockey Challenge/
13. apríl (Jaroslavľ): Rusko – SR /Euro Hockey Challenge/
14. apríl (Jaroslavľ): Rusko – SR /Euro Hockey Challenge/
18. apríl (Praha): ČR – SR /Euro Hockey Challenge/
20. apríl (Bratislava): SR – ČR /Euro Hockey Challenge/
27. apríl (Bratislava): SR – Nórsko /Škoda Cup/
28. apríl (Bratislava): SR – Nemecko /Škoda Cup/

Text: TASR Foto: Branislav Babjak

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie