Správy

RARITA v hniezdach tatranských dravých vtákov: Našli tam aj srnčatá

Počas kontrol hniezd sa okrem množstva a druhu potravy v nich kontroluje aj zdravotný stav mláďat či stabilita hniezd. Spojené sú aj s krúžkovaním mláďat.

Ilustračný obrázok k článku RARITA v hniezdach tatranských dravých vtákov: Našli tam aj srnčatá
Zdroj: Mestská polícia Nitra

Kontrola hniezd vybraných párov orlov tatranských spojená s krúžkovaním mláďat, ktorú v týchto dňoch vykonávajú pracovníci Správy Tatranského národného parku (TANAP), preukázala, že tatranské dravé vtáky sa okrem hrabošov a rôznych druhov vtákov živia i srnčatami.

Ako ďalej ochranári informujú na sociálnej sieti, z pohľadu dravcov považujú tento rok za „pomerne úspešný“.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

„Tento rok sa na kontrolovaných hniezdach mladé dravce podľa všetkého hostili hrabošmi, rôznymi druhmi vtákov, do jedálnička rodičia nezabudli pridať ani vretenice, kuny, mladé líšky, zajace a srnčatá,“ priblížili ochranári s tým, že väčšie úlovky nachádzajú orly skalnaté na čerstvo pokosených lúkach, kde zvieratá zahynuli počas poľnohospodár­skych prác.

Mláďatá sa už chystajú

Počas kontrol hniezd sa okrem množstva a druhu potravy v nich kontroluje aj zdravotný stav mláďat či stabilita hniezd, aktivita ochranárov je spojená aj s krúžkovaním mláďat.

Na nohu pri ňom dostanú farebný odčítavací krúžok s nezameniteľnou číselnou kombináciou.

„Vďaka nej bude možné za dobrých pozorovacích podmienok krúžky identifikovať s pomocou ďalekohľadu alebo fotopascí umiestnených pri uhynutých zvieratách,“ ozrejmil TANAP.

Ako doplnil, mláďatá tatranských dravých vtákov postupne opúšťajú svoje hniezda. Mladé sokoly sťahovavé už rodičia len dokrmujú, mláďatá sokolov myšiarov, myšiakov a jastrabov sa na svoj prvý let chystajú, o pár týždňov bude možné pozorovať aj tohtoročných odchovancov orlov skalných, orlov krikľavých a včelárov lesných.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM