Peter Handzuš Krimi

Robotníci o zrútení mosta smrti: Konštrukcia najskôr klesla a potom to prišlo

Zažili chvíle, na ktoré do konca svojho života nezabudnú. Peter Maškulka a Marek Keľar z Vranova nad Topľou stáli na moste, keď padal. V spišskonovoveskej nemocnici myslia na to, čo sa stalo a aj na svojich kolegov, ktorí nemali toľko šťastia ako oni. Robotníci opísali sekundy hrôzy, ktoré prežili.

Ilustračný obrázok k článku Robotníci o zrútení mosta smrti: Konštrukcia najskôr klesla a potom to prišlo
Zdroj: TASR

„Boli sme naozaj partia a dobrí kamaráti. Keď bolo treba, vždy sme stáli jeden za druhým. Mali sme obrovské šťastie, že sme z toho vyviazli živí, oni žiaľ nie. Je to o šťastnej alebo nešťastnej náhode, kto kde stál, keď to začalo padať,“ hovorí pre denník Pravda Maškulka.

Dvojica robotníkov si spomína, že konštrukcia nespadla hneď, ale postupne. „Ťažko to presne opísať. V okamihu, keď sa to stalo, sme boli hore na konštrukcii a nalievali sme betón do šalovania. Z plánovaných päťsto kubíkov tam už väčšina bola a vtedy to prišlo. Najprv konštrukcia klesla asi o tridsať-štyridsať centimetrov, zhruba na sekundu sa zastavila a potom to spolu s nami spadlo všetko,“ opísal Maškulka hrozné chvíle Pravde. Viac TU.

Stav hospitalizovaných robotníkov je stabilizovaný

„Pacient, ktorý u nás ležal na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, je stabilizovaný, v dobrom stave, plánuje sa jeho preloženie na traumatologické oddelenie,“ priblížil riaditeľ Nemocnice Poprad Jozef Tekáč.

Druhý pacient, ktorý je hospitalizovaný na traumatologickom oddelení, je taktiež stabilizovaný, je pri vedomí a komunikuje. „U tohto pacienta sa plánuje ešte jeden operačný výkon. Nejde o nič vážne, je to zlomenina predkolenia, ktorá sa najprv riešila konzervatívne, teraz sa lekári rozhodli pre operáciu,“ vysvetlil Tekáč.

Naďalej vo vážnom zdravotnom stave je robotník, ktorého previezli do Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. „Celkový stav pacienta je stabilizovaný, avšak pre zranenie pľúc si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu. Pacient je pri vedomí, no jeho stav je vážny,“ priblížila hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Počas dňa ho čakajú rediagnostické vyšetrenia, aby lekári lepšie zistili jeho zdravotný stav. „On bol vlastne zasypaný a zaliaty betónom, pľúca má poškodené aj preto, že sa vlastne nadýchal betónu, takže je opäť potrebná celá diagnostika,“ dodala hovorkyňa.

V Levočskej nemocnici boli dodnes hospitalizovaní traja pacienti, jedného z nich dnes preložia do nemocnice v Košiciach – Šaci. Potvrdila to hovorkyňa spoločnosti Agel SK Marta Csegnerová. „Druhého pacienta preložíme z oddelenia intenzívnej starostlivosti na chirurgické oddelenie, tretí pacient zatiaľ ostáva na oddelení intenzívnej starostlivosti,“ doplnila Csegnerová. Všetci traja sú podľa nej mimo ohrozenia života, ich zdravotný stav budú lekári naďalej monitorovať.

Rovnako stabilizovaný bol zdravotný stav šiestich pacientov, ktorých hospitalizovali v nemocnici v Spišskej Novej Vsi. Hovorkyňa Sveta zdravia Veronika Deckerová v nedeľu informovala, že u jedného z nich lekári diagnostikovali ťažšie poranenia driekovej chrbtice, avšak bez ochrnutia. „Ostatní utrpeli ľahšie zranenia ako poranenia hrudníka, odreniny a rezné rany. Všetci pacienti sú pri vedomí a v stabilizovanom stave,“ dodala.

Príčina tragédie podľa Kaliňáka

K páde diaľničného mosta vo výstavbe došlo v piatok krátko pred 15. hodinou. Na mieste zahynuli dvaja robotníci, jeden ďalší zomrel pri prevoze do nemocnici a štvrtá obeť tragédie podľahla zraneniam v košickej nemocnici. Štrnásť zranených robotníkov hospitalizovali v nemocniciach v Levoči, Poprade, Prešove a Spišskej Novej Vsi. Pravdepodobnou príčinou pádu je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka „kolaps oceľových skruží, ktoré podopierajú debnenie, kam sa lial betón“.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM