Utorok 23. júl 2019 Oľga  18 °C
Peter Handzuš Rôzne

Rušná nedeľa leteckých záchranárov

Popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby mala v nedeľu viac zásahov v horách.

Z Východnej Slavkovskej veže bol hlásený výpadok horolezca, ktorý strhol snehovo- kamennú lavínu a presekli sa mu obe laná. V exponovanom teréne vysadili z vrtuľníka záchranára HZS, ten potreboval asistenciu ďalších záchranárov. 29-ročný český horolezec mal narazenú chrbticu a rameno. Pacienta spolu so záchranárom HZS evakuovali palubným navijakom z terénu. Jeho spolulezec spolu s ďalšími záchranármi HZS musel kvôli zhoršeným meteorologickým podmienkam pokračovať v zostupe. Pacienta leteckí záchranári odovzdali posádke RZP na letisku a leteli na ďalší zásah.

Už počas zásahu v oblasti Východnej Slavkovskej veže bol nahlásená ďalšia požiadavka na let. Tento krát išlo o pád poľského skialpinistu v oblasti Jahňacieho štítu. Na miesto letel vrtuľník VZZS AIR – TRANSPORT EUROPE zo stanice v Poprade spolu so záchranárom HZS. Z opretia vrtuľníka bol dosiahnutý pacient s podvrtunutým kolenom. Po ošetrení s ním leteli leteckí záchranári na letisko, kde pacienta opäť odovzdali posádke RZP a leteli na ďalší zásah.

Do tretice smerovala popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR – TRANSPORT EUROPE do Tatier. Vo Vysokých Tatrách v Zlomiskovej doline spadol na bok a vykĺbil si pritom rameno slovenský skialpinista. Bolestivé zranenie mu neumožňovalo pokračovať samostatne. Muža z Liptovského Hrádku dosiahla posádka VZZS z opretia vrtuľníka. Po ošetrení a podaní liečby ho transportovali vrtuľníkom do popradskej nemocnice.

Podvečer bola nahlásená požiadavka na let do oblasti Hrabušickej Píly, kde bol zavalený človek. Na mieste posádka RLP zo SNV a popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR – TRANSPORT EUROPE zistili , že išlo o dopravnú nehodu, kde sa auto dostalo mimo cesty do potoka a zavalilo spolujazdca. Muž mal privalenú pravú polovicu tela. Na mieste bol navijakom vysadený lekár VZZS. Po vyslobodení a ošetrení muža s vážnymi zraneniami viacerých častí tela transportovali sanitkou do popradskej nemocnice.

Poprad24 informovala Sylvia Galajda z AIR – TRANSPORT EUROPE Poprad.

Tento článok nie je možné komentovať.