Martin Sýkora Rôzne

S 24-kou v obraze budete v obraze: Ivan Solovič a dýchanie

Po dvoch týždňoch vám ponúkame rozhovor s podtatranskou osobnosťou. Tentoraz sme sa porozprávali s primárom Oddelenia pneumológie a ftizeológie NÚTPCHaHCH vo Vyšných Hágoch.

Ilustračný obrázok k článku S 24-kou v obraze budete v obraze: Ivan Solovič a dýchanie
Foto: Peter Handzuš

Primár z Vyšných Hágov je nielen odborníkom na pľúcne choroby, ale aj vie aj pútavo rozprávať. Národný ústav, v ktorom pôsobí prešiel za uplynulé desaťročia niekoľkými krokmi vpred.

„Za 20 rokov sa výrazne zlepšila starostlivosť o astmatikov, ale pribúdajú nové a rozsiahlejšie formy ochorení. Pribúdajú nám pacienti s nádorovými ochoreniami pľúc a pribúdajú aj problematické stavy tuberkulózy,“ konštatoval Ivan Solovič.

V rozhovore sme sa dotkli aj očkovania proti tuberkulóze, ktoré sa od roku 2012 nevykonáva. Výsledky sú viditeľné už dnes. „Zaznamenávame nárast tuberkulózy u detskej populácie, ktorá už nie je očkovaná. Ale tento nárast nie je na Slovensku rovnomerný, resp. plošný. Máme nárast iba v Prešovskom a Košickom kraji aj to len v istých obciach, osadách. V našom regióne sú to obce Výborná, Krížová Ves, Hranovnica a Veľká Lomnica,“ povedal milovník divadla, opery a baletu.

Problém s tuberkulózou sa týka marginálnych skupín obyvateľstva, ale v ústave sa venujú sa aj problematike bezdomovcov, migrantov a osôb, ktoré majú pridružené iné závažné ochorenia. „Pacient, keď ku nám prichádza, má problém s dýchaním. Buď nevládze dýchať, alebo nemôže vydýchnuť a my mu musíme pomôcť. Pri problémových pacientoch je to hlavne o prístupe,“ vysvetlil primár z Hágov.

Pri práci v národnom ústave dochádza aj k paradoxným a vtipným situáciám. Ľudský prístup a úprimnosť pacienti väčšinou personálu zdravotníckeho zariadenia oplácajú. „Zistíte, že pacient je napríklad alergický na mačacie chlpy a pacient nám povie, že nič také doma nechová. Iba to s ním spí v posteli,“ dodal Solovič s tým, že NÚTPCHaHCH je stále v očiach verejnosti veľkým strašiakom. „Ľudia sa hanbia za to, že sú poslaní do Vyšných Hágov. V povedomí ľudí je akosi zakorenené, že Hágy sú poslednou stanicou. Preto nás neraz pacienti žiadajú, aby nikto nevedel, že sú u nás. Hovoria nám: "Ja nie som tuberák. Ja ešte nechcem zomrieť.“ To však v súčasnosti neplatí," konštatoval primár, ktorého za 26 rokov pôsobenia v Hágoch čaká už 24. silvestrov­ská smena.

O tom, ale aj o všeličom inom sa dozviete v našom rozhovore:

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM