Martin Sýkora Rôzne

Sčítač turistov priniesol prvé výsledky: V Suchej Belej denne vyše 1000 turistov

Sčítač turistov, ktorý funguje v rokline Suchá Belá v Národnom parku Slovenský raj od 1. augusta, priniesol prvé výsledky. S číslom pracujú nielen samosprávy.

Ilustračný obrázok k článku Sčítač turistov priniesol prvé výsledky: V Suchej Belej denne vyše 1000 turistov
Zdroj: TASR

Sčítače v skúške uspeli

Roklinu Suchá Belá podľa riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila navštívi denne v priemere viac ako tisíc turistov.

„Sčítač zaznamenáva ľudí pri vstupe do rokliny, ale aj tých, ktorí sa z nej vracajú naspäť. Je to dôležité, pretože počet turistov, ktorí sa zo Suchej Belej vracajú sme vždy len odhadovali,“ povedal Dražil s tým, že ide o zaujímavý údaj, s ktorým budú pracovať ďalej. Od začiatku augusta k 17. augustu prešlo roklinou Suchá Belá v priemere cez tisíc ľudí denne. „Najviac turistov ňou prejde medzi 9.00 až 11.00 h, ale mali sme už aj návštevníka, ktorý tam bol o štvrtej ráno. Poslední turisti chodia okolo 20.00 až 21.00 h. Tento fakt nás neteší, pretože ide o porušenie návštevného poriadku,“ podotkol.

Zdroj: TASR

Počítadlá pribudnú

Podľa Dražila by podobné sčítače mohli pribudnúť aj v ďalších lokalitách národného parku. „Ak sa nám podarí byť úspešnými a získame grant, tak okrem ďalších sčítačov a semafora v Suchej Belej by sme mohli opraviť aj vzostupové chodníky z roklín. Toto sa ukazuje ako najväčší problém. Ľudí v národnom parku pribúda a technické zariadenia sa priebežne opravujú podľa potreby, ale o vzostupové chodníky sa nemá kto starať,“ vysvetlil Dražil. Ako doplnil, správa národného parku tieto lokality mapuje a kontroluje, v akom sú stave.

V týchto dňoch sa denne v prírodnom prostredí národného parku pohybuje okolo 4500 turistov. „Najnavštevova­nejšie lokality v rámci národného parku sú tri, ide o Dobšinskú ľadovú jaskyňu, kde je v priemere 1000 ľudí denne, roklinu Suchá Belá a Prielom Hornádu,“ skonštatoval Dražil. Hitom sezóny je podľa neho ferrata Kyseľ, ktorú denne navštívi 100–150 ľudí. Vlani navštívilo národný park takmer 129.000 turistov.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie