Kultúra

Sedem miest, 15 umelcov: Tatra Flowers ponúknu v Tatrách pestrý a zaujímavý program

Už po tretíkrát do Vysokých Tatier zavíta festival Tatra Flowers. Tentokrát so sebou prinesie vystúpenia 15 umelcov na siedmich rôznych miestach. Pozrite si program, rozhodne sa je na čo tešiť.

Ilustračný obrázok k článku Sedem miest, 15 umelcov: Tatra Flowers ponúknu v Tatrách pestrý a zaujímavý program
Zdroj: Zuzana Balenčin

„Zmeny, ktoré sme urobili pri druhom ročníku, priniesli svoje ovocie. Našli sme optimálny formát, ktorý sa stretol s pozitívnou odozvou a Tatra Flowers si našli svoje publikum, ktoré ocení spojenie umenia a Tatier. Taktiež sa veľmi tešíme z ohlasov medzi umelcami,“ uviedol organizátor podujatia František Tököly s tým, že návštevníci a milovníci Tatier sa môžu tešiť na zaujímavý program, ktorý bude opäť bližšie k prírode a ktorý bude pre verejnosť zadarmo. Jediná časť programu, na ktorú si návštevníci budú musieť kúpiť lístky, bude večerná párty.

Tatra Flowers 2019 sa začnú rovnako, ako minulý rok, teda koncertom v evanjelickom kostole v Tatranskej Lomnici, ktorý sa začne presne o polnoci z piatka na sobotu. Festival takto otvorí Michal Smetanka: „Hrať v mojich najmilších horách svoju najmilšiu muziku, je výzva. Výzva vytvoriť symbiózu ticha a hudby. Pre seba, pre tých s ktorými mám tú česť hrať, i pre tých, pre ktorých hrám.“ Na polnočný koncert v kostolíku pripraví Michal špeciálny program a neskôr počas sobotného dňa ho môžete vidieť a počuť ešte raz.

Denný program sa začne o 11.00 na Skalnatom plese, kde tento rok vystúpia opäť zaujímaví umelci. Ako prvý tu svoj koncert odohrá Kiril Stoyanov, ktorý hrá v slovenskej filharmónii. „Na Skalnaté pleso prinesieme veľa rôznych nástrojov, ako malý bubon, marimba a xylofón, na ktoré sa dá hrať nielen rytmicky, ale aj melodicky prakticky akákoľvek skladba. A veľmi sa teším, že tento môj koncert obohatí v niekoľkých skladbách aj huslistka Lucia Harvanová.“

Ako ďalší odohrá svoj koncert Milan André a program na Skalnatom plese ukončí koncertom Longital. „Zo Skalnatého plesa potom stačí „zbehnúť“ dole do Tatranskej Lomnice, kde sa Tatra Flowers stávajú súčasťou ukončenia Tatranského kultúrneho leta. Na poludnie tu vystúpi Michal Smetanka so svojou skupinou KarpaTon a Michal následne pre vás a vaše deti pripraví zaujímavý workshop, kde si budete môcť rôzne nástroje aj vyskúšať. Zabaviť sa môžete aj na koncerte skupiny Vidiek a odohrá sa tu aj tradičná charitatívna dražba mesta Vysoké Tatry,“ láka na zaujímavý program organizátor.

Podvečer sa priestor krásneho parku premení na veľké prírodné kino, ktoré tentokrát privíta Rasťa Hatiara. Ten, podľa slov Tökölyho, premietne svoje dva krátke filmy a následne film o Petrovi Hámorovi. „Práve Vrcholová príťažlivosť a krátky film Teória šťastia získali minulý rok na MFHF v Poprade najvyššie ocenenia a sme radi, že vám ich budeme môcť na Tatra Flowers premietnuť. Rasťo Hatiar a Peter Hámor budú samozrejme pri tom,“ povedal organizátor.

O 13.00 sa začne program aj na Hrebienku a naštartujú ho zaujímavým programom Modré Hory, ktoré odohrajú koncert ako mini band s Michalom Šelepom a Ľubošom „Ežo“ Ambrozaiom. Následne špeciálny set prispôsobený lokalite odohrá VEC.

„Úplne bez okolkov môžem povedať, že texty i hudba z mojej strany boli silne inšpirované práve týmito horami,“ hovorí ďalší interpret, Sisa Fehér a dodáva: „Veľmi sa tešíme, že sme dostali možnosť zahrať na Tatra Flowers, kde vystúpime v triu s posledným albumom Bardo, ktorý sme stvorili spolu s gitaristom Vladkom Miklášom“.

Program na Hrebienku uzavrie koncertom skupina Billy Barman, ktorá v roku 2017 otvárala prvý ročník festivalu a po dvoch rokoch sa na Tatra Flowers opäť vracia.

Na ďalší program stačí opäť iba „zbehnúť“ z Hrebienka k Hotelu Grand v Starom Smokovci. Na jeho terase v krásnom prostredí tu vystúpia dvaja pesničkári. Najskôr mladý, talentovaný Ado Juráček a po ňom stálica slovenského folku Soňa Horňáková.

O 20.00 Kiril Stoyanov a Lucia Harvanová odohrajú v galérii Poliankovo v Tatranskej Polianke svoj druhý koncert. Opäť zaznejú rôzne bicie a perkusívne nástroje v kombinácii s husľami, tentokrát aj v exotických a temperamentných rytmoch. Tento koncert bude doplnený aj špeciálnou projekciou, takže to bude aj vizuálny zážitok.

Pre návštevníkov Tatier, ktorí ocenia aj klubovú zábavu, organizátori opäť pripravili večer v Humne v Tatranskej Lomnici, kde vystúpia Modré Hory a VEC so Škrupom, tentokrát už s klubovým programom. Po koncertoch sa o zábavu postará Škrupo svojím DJským setom.

„Sme veľmi radi, že aj tento rok na Popradskom plese ponúkneme predovšetkým rodinám s deťmi možnosť spoznať bližšie Tatry, ich históriu, flóru, faunu, ale aj to, ako sa v Národnom parku správať. V spolupráci s TANAPom sme opäť pripravili edukatívno-zážitkovú zónu, ktorú po minulé roky navštívilo veľké množstvo návštevníkov. Tešíme sa, že táto milá spolupráca pokračuje aj tento rok,“ uzavrel organizátor podujatia.

foto: ilustračné

Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM