VIDEO: 16 spišských miest má spoločnú históriu. Približuje ju výstava v Poprade

Podtatranské múzeum sprístupnilo výstavu s názvom „Šestnásť spišských miest v rokoch 1412 – 1876“. Do Popradu sa presunula po veľkom úspechu z Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. Aj utorková vernisáž sa stretla s veľkým záujmom Popradčanov i ľudí z okolia.

Pavol Krupka
Ilustračný obrázok k článku VIDEO: 16 spišských miest má spoločnú históriu. Približuje ju výstava v Poprade
Foto: Pavol Krupka / Zdroj: Dnes24.sk

Podtitul V spišskom zálohu v rokoch 1412 – 1772 a v Provincii XVI spišských miest v rokoch 1774 – 1876 upresňuje tému výstavy, ktorá návštevníkom umožňuje spoznať život a spoločenské dianie v zálohovaných mestách a dedinách. Krátko po opätovnom pričlenení zálohovaného územia k Uhorsku vznikla Provincia XVI spišských miest, ktorej súčasťou bol aj Poprad a jeho dnešné časti Spišská Sobota, Veľká a Matejovce.

Výstava si kladie za cieľ oboznámiť návštevníkov s prostredím v predmetných sídlach aj z tohto obdobia. Jej zameranie na školopovinných návštevníkov podčiarkujú plánované tvorivé dielne, ktoré túto tému hravou formou priblížia žiakom základných škôl.

Prezentované exponáty zapožičali Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni, Múzeum v Kežmarku, Rímskokatolícky farský úrad Podolínec, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Múzeum mincí a medailí v Kremnici, Lýceálna knižnica Kežmarok a Štátny archív Levoča – pobočka Poprad. Najväčším z nich je šesťmetrový voz, ktorý dokladá remeselnú i poľnohospodársku tradíciu nášho regiónu.

Príležitosť na stretnutie so spišskou históriou majú záujemcovia až do 14. apríla 2013. Inšpirovať vás možno bude aj video, zachytávajúce utorkovú vernisáž.

Zdroj: Dnes24.sk