Peter Handzuš Rôzne

Silné búrky ohrozujú celé Slovensko

Silné búrky ohrozujú dnes celé Slovensko. Takmer na celom území platí výstraha druhého stupňa, na Záhorí, krajnom a južnom východe výstraha prvého stupňa.

V oblastiach s druhým výstražným stupňom sa podľa Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) môžu vyskytnúť silné búrky, ktoré môžu ojedinele sprevádzať krúpy. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 – 60 mm a tiež silný nárazový vietor s rýchlosťou 18 – 26 m/s.

Hydrometeorológovia upozorňujú, že búrky s krúpami predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Intenzita sprievodných javov je podľa nich v danom ročnom období a oblasti nadpriemerná, pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Na Záhorí, krajnom a južnom východe hrozia búrky s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky. Úhrny pri nich môžu dosiahnuť 20 – 30 mm a nárazy vetra rýchlosť 16 – 22 m/s.

Intenzita týchto javov nie je podľa SHMÚ v danom ročnom období a oblasti výnimočná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM