Rôzne

Silný vietor v TANAP-e zanechal spúšť: Za obeť mu padlo vyše 5 tisíc stromov

Silný vietor, ktorý sa v noci z nedele na pondelok prehnal Slovenskom, zanechal po sebe stopy aj v Tatranskom národnom parku, kde poškodil lesné porasty. Polámal a vyvrátil viac ako 5 tisíc stromov.

Ilustračný obrázok k článku Silný vietor v TANAP-e zanechal spúšť: Za obeť mu padlo vyše 5 tisíc stromov
Zdroj: Dnes24.sk

Vyše päťtisíc stromov, čo predstavuje približne štyritisíc metrov štvorcových drevnej hmoty, polámal a vyvrátil na území v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) silný vietor. Podobne ako vlani na jeseň, aj tentokrát vietor po sebe zanechal najväčšie škody na Orave. Najviac zasiahnutý bol ochranný obvod Habovka, kde mu podľa odhadov lesníkov padlo za obeť do 1 000 m3 drevnej hmoty, Zverovka hlásila zhruba 600 m3 prevažne roztrúsenej vetrovej kalamity, vyvrátené stromy poškodili zábradlie na mostíku v Roháčskej doline aj závoru pri vstupe do doliny. V Oraviciach zatiaľ evidujú zhruba 300 m3 poškodenej drevnej hmoty, následky vyčíňania vetra však lesníci ešte stále mapujú. Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u Martina Petránová.

Na zvyšnom území Tatranského národného parku, ktoré majú vo svojej správe Štátne lesy TANAP-u, vietor spôsobil najväčšie škody v oblasti Podspádov, odkiaľ hlásili kalamitu v rozsahu približne 1 000 m3. V oblasti Tatranskej Javoriny živel zničil zhruba 800 m3 drevnej hmoty.

Najlepšie obišla centrálna časť Tatier, v ochranných obvodoch Podbanské, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Smokovce a Tatranské Matliare zaregistrovali len minimálne škody na lesných porastoch. „Keďže však vo vyšších polohách stále fúka vietor, situácia sa môže v priebehu najbližších hodín ešte zmeniť,“ uviedla Petránová.

Ako ďalej konštatovala, škody zaznamenali aj lesníci v Pieninách. Z ochranného obvodu Červený Kláštor hlásili vetrovú kalamitu v rozsahu približne 100 m3 . Kameňmi a spadnutými stromami zatarasený chodník v Prielome Dunajca sa podarilo spriechodniť už včera, v odstraňovaní prekážok z ďalších zavalených úsekov turistických trás pokračovali aj dnes.

„V teréne sú i pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u, ktorí si postupne prechádzajú turistické chodníky a prípadné vývraty priebežne odstraňujú. Aj preto Štátne lesy TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a časti Pieninského národného parku žiadajú návštevníkov, aby zvýšili opatrnosť pri pohybe po turistických chodníkoch a rešpektovali pokyny pracovníkov, ktorí pracujú na ich spriechodnení,“ dodala Petránová.

foto: ilustračné

Vo videu si môžete vychutnať zimnú prechádzku z Hrebienka na Zamkovského chatu.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM