Alexandra Kolínská Rôzne

Škola na východe hore nohami: Žiakov aj učiteľov čaká tortúra, kuchárka s infekčným ochorením!

V jednej zo škôl na Východnom Slovensku pracovala žena (39), u ktorej, podľa hygienikov, zistili infekčné ochorenie. Na východe to vraj nie je ojedinelý prípad.

Ilustračný obrázok k článku Škola na východe hore nohami: Žiakov aj učiteľov čaká tortúra, kuchárka s infekčným ochorením!
Zdroj: TASR

Pľúcne ochorenie tuberkulózu (TBC) diagnostikovali u pracovníčky jednej z michalovských škôl. Potvrdila to regionálna hygienička Janka Stašková.

Nakazená kuchárka

Tuberkulózou sa konkrétne nakazila kuchárka (39) ZŠ na Krymskej ulici. K odhaleniu nákazy prispela lekárska preventívna prehliadka, ktorú absolvovala ešte v júni tohto roka. „Odvtedy sa na pracovisku nezdržiavala,“ priblížila Stašková. Dodala, že TBC potvrdili u ženy v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch. Informáciu o diagnóze dostali michalovskí hygienici následne v auguste. Pacientka je momentálne práceneschopná. Lieči sa v domácom prostredí pomocou antituberkulotík.

Opatrenia na škole

Žena nemala typické príznaky choroby, akými sú napríklad kašeľ či vykašliavanie krvi, priblížila regionálna hygienička. Za posledné obdobie však výrazne schudla, a to asi o 20 kilogramov. Spomínané infekčné ochorenie si vyžiadalo príslušné opatrenia. Ešte počas prázdnin podstúpili lekárske vyšetrenie všetky spolupracovníčky kuchárky a školník spomínanej ZŠ. Postupne ho absolvuje aj pedagogický zbor. Na báze dobrovoľnosti navštevujú lekára i školáci. Rodičom odporúčajú vyšetrenie ich detí prostredníctvom oznamu v žiackej knižke. „Ďalší prípad ochorenia na TBC, pokiaľ mám informácie, zatiaľ nebol potvrdený,“ upokojuje situáciu Stašková.

Uvedený prípad tuberkulózy nie je ojedinelý v rámci Zemplína. „Za posledných päť rokov sme v okrese Michalovce a Sobrance zaznamenali 44 prípadov TBC. Najviac, a to 13 prípadov, evidujeme u vekovej skupiny 55 až 64-ročných ľudí,“ vyčíslila Stašková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie