Monika Vengrínová Rôzne

Skúsený hubár prezradil super info: Kde v okolí Popradu nájdete najlepšie lokality?

Hovorí sa, že huby seje Peter a Pavol. Podľa predsedu mykologického klubu v Poprade je to pranostika lenivých. Tí ostatní si už teraz aj v našich lesoch prídu na svoje. Okrem toho nám prezradil, v ktorých lokalitách sa hubám najlepšie darí i to, ako hríb správne odtrhnúť.

Ilustračný obrázok k článku Skúsený hubár prezradil super info: Kde v okolí Popradu nájdete najlepšie lokality?
Zdroj: Dnes24.sk

Hubárska sezóna je údajne od decembra do decembra, pretože skutočný hubár v každom období nájde nejaké jedlé huby. Sezóna tých najobľúbenejších a najmasovejšie zbieraných je však ešte len pred nami. „Hríb dubový rastie už tak dva týždne pred Petrom, Pavlom a hríby smrekové po nich, zvyčajne v druhej polovici júla. Kuriatka nájdeme už začiatkom júla, keď je dobrý rok, tak toho druhého, tretieho, keď je suchší, tak o týždeň neskôr,“ prezradil Andrej Akurátny, predseda Podtatranského mykologického klubu s tým, že množstvo húb však rastie už v tomto období.

S pranostikou, že huby seje Peter a Pavol nesúhlasí. „To hovoria len takí, ktorí nemajú čas chodiť na huby. Ale tí ostatní si už teraz skutočne prídu na svoje,“ prezradil. Okrem smrečkov a májoviek tak už začiatkom júna rastú vo veľkom napríklad i modráky, či hríby borovicové.

Čo sa týka smrčkov, tie sa v hojnom počte nachádzajú v smere od Spišského Štvrtku na Dravce a tiež v okolí Spišského Bystrého. „Zle sa však hľadajú, pretože ich skrývajú veľké listy deväťsil,“ ozrejmil Akurátny a dodal, že májovky sa dajú nájsť napríklad na lúke za mestskou časťou Veľká v smere na Smokovce, okolo kraja lesa v Spišskej Teplici, či v Hôrke.

Tie najlepšie lokality v našom okolí sú podľa neho dobré lesy, ktorých je však čoraz menej. „Obľúbené miesto je napríklad vo Vernári alebo v Liptovskej Tepličke. Skvelá lokalita je aj v Lopušnej doline. Tam sú však medvede, preto treba dávať pozor,“ upozorňuje skúsený hubár, pričom jedným dychom dodáva, že medvede majú veľmi tenké uši a dobrý nos, čiže netreba robiť veľký hluk, aby sa zľakli: „Stačí zapraskať konárikom alebo poklepať palicou po strome. A hlavne veľmi neutekať. My chodíme na huby vždy v skupine a používame slabé signály, ako písknutie, či jemné zavolanie“.

Či sa však môžeme tešiť na dobrú hubársku sezónu, to predpovedať nevie, nakoľko tá minuloročná vyzerala, že bude veľmi slabá a napokon bola výborná. „Za tie roky, čo chodím na huby, som si zvykol nehodnotiť sezónu dopredu. Tohto roku to síce začalo velikánskymi suchami, ale našťastie, párkrát sme už mali dážď. Tak dúfajme, že počasie sa umúdri a sezóna bude aspoň taká, ako vlani,“ uviedol Akurátny a na záver prezradil tip na čo najlepšie zbieranie húb: „Huby treba pekne pomaly vytočiť, nie vytrhnúť. A potom prihrnúť na jej miesto jamku, aby to, čo ostalo v zemi nevyschlo“.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM