Marián Handzuš Iné športy

Slovenky v Bardejove opäť zvíťazili a postúpili na ME!

Bardejovská športová hala sa v nedeľu večer otriasala v základoch. Slovenské juniorské reprezentantky zvíťazili aj v posledom zápase kvalifikácie nad družstvom z Rakúska 3:1 na sety a zabezpečili si tak účasť na augustových Majstrovstvách Európy v Tu

Dievčatá nastúpili v nedeľu o 20:00 na posledný zápas kvalifikačého turnaja **proti Rakúšankám. **Pred týmto zápasom boli v hre o priamy postup na záverečný turnaj tri krajiny: Bulharsko, Rakúsko a Slovensko. Bulharky zvíťazili o 15-tej hodine nad Azerbajdžanom, ktorý skončil svoju kvalifikačnú púť s nulou na konte a čakali na výsledok zápasu Rakúsko-Slovensko. Ak chceli naše reprezentantky pomýšľať na tabuľkové prvenstvo, **museli zdolať Rakúšanky **aspoň 3:1. To isté platilo aj pre naše západné susedky. V prípade, že by sa stretnutie skončilo deľbou bodov, čiže 3:2 z pohľadu jedného či druhého tímu, z postupu na ME by sa tešili volejbalistky z Bulharska.

Mladé slovenské juniorky vstúpili do zápasu opatrne a s rešpektom, ako aj Rakúšanky. Dievčatá si museli na sieti museli dávať pozor hlavne na rakúsku bombardérku Markovicovú, ktorá bola obzvlášť nebezpečná. Záver** prvého** mimoriadne vyrovnaného setu zvládli práve** naše hráčky, ktoré sa dostali **do vedenia 1:0.

Rakúšanky **v úvode druhého setu **zabrali. Začali hrať dôraznejšie pri blokoch a zlepšili aj koncovku, mali herne navrch a výsledok sa dostavil v podobe skóre 25:21.

Za stavu 1:1 si naša trénerka Eva Koseková a jej zverenkyne plne uvedomovali, že strata setu by ich stála priamu miestenku na „Európu“. V tej istej situácii boli aj Rakúšanky, preto bol tretí set mimoriadne dôležitý. Dievčatá sa hneď v úvode tretieho dejstva do súpera zahryzli, dostali sa do vedenia a deklasovali Rakúšanky v pomere 25:14. Výprave našich súperiek bolo nad slnko jasné, že sa o postup na augustové ME budú musieť pobiť v treťom kvalifikačnom kole. V hre o priame miestenky do tureckej Ankary tak zostali už len dve družstvá. **Bulharky **s napätím **sledovali štrvtý set, **ktorý mal rozhodnúť o ich osude v bojoch o ME.

Napokon posledné, štvrté dejstvo, Slovenky nezačali tak dobre, ako by si predstavovali. Prehrávali už 9:5 a vôbec to nevyzeralo dobre. Avšak vtedy nastal zlomový moment a začiatok slovenského obratu. Rakúšanky viedli ešte 10:7, no dievčatám sa podarilo zvrátiť nepriaznivý vývoj štvrtého setu na 10:13 v neprospech Rakúska. Vedenie už do konca zápasu dievčatá nepustili z rúk a po Stümpelovej víťaznom smeči nastala v bar­dejovskej športovej hale** hotová eufória.**

Hráčky, fanúšikov, celý Bardejov, ba aj celé Slovensko zaliala vlna radosti! Slovenké volejbalistky oslavovali, fanúšikovia ďakovali a republikou prebehla a stále prebieha správa: „SLOVENSKÉ JUNIORKY SI V AUGUSTE ZAHRAJÚ NA MAJSTROVSTVÁCH EÚROPY V HLAVNOM MESTE TURECKA, ANKARE!“

Eva Koseková, trénerka SR: „Sme veľmi rady, že sme splnili náš cieľ. Myslím, že vo všetkých zápasoch sme podali dobrý výkon, aj v tom, ktorý sme s Bulharskom prehrali. Naša forma gradovala a vygradovala zápasom s Rakúskom. Vedeli sme, že musíme vyhrať za tri body, aby sme postúpili priamo. Dievčatám som zdôrazňovala, že im verím a že keď do toho dajú srdce, tak sa nebojím o výsledok. V druhom sete sme urobili pár chýb, ale potom sme hráčky upokojili, povedali sme im, že na to majú a aby sa skoncentrovali. Myslím, že rozhodli aj skúsenosti, ktoré máme z veľkých turnajov. Postúpili sme na ďalší šampionát, čo je veľmi dobré Hralo sa v skvelej atmosfére a ďakujeme bardejovskému publiku. Bolo naším siedmym hráčom.“

[center]Konečné poradie D-skupiny:[/center]

1. Slovensko 12 - priamy postup na ME 2. Bulharsko 12 ////- 3.kolo kvalifikacie na ME 3. Rakúsko 9 - 3.kolo kvalifikacie na ME 4. Holandsko 7 5. Švajčiarsko 5 6. Azerbajdžan 0

Text: Marek Hudák/svf.sk Foto: Lukáš Kendra