Webnoviny - Iné športy

Slovensko získalo na ME vo vodnom slalome päť medailí

Slovenskí vodní slalomári si v úvodnom finálovom bloku na XII. majstrovstvách Európy v španielskom Seu d´Urgell vybojovali päť medailí, z toho jednu zlatú, jednu striebornú a tri bronzové.

Pavol a Peter Hochschornerov­ciFoto: SITA/Ľudovít Vaniher SEU D´URGELL 11. júna (WEBNOVINY) – O najjagavejší kov sa postarali dvojičky Pavol a Peter Hochschornerovci v C2. Získali už svoj ôsmy titul kontinentálnych šampiónov v kariére, z toho šiesty v individuálnych pretekoch. Práve šesť zlatých medailí získaných v individuálnych pretekoch z nich robí z tohto hľadiska najúspešnejšími účastníkmi ME v histórii. Bola to zároveň jubilejná 20. zlatá medaila a napokon – ako sa ukázalo – aj celkovo 40. pódiové umiestnenie pre slovenských vodných slalomárov v pretekoch jednotlivcov v histórii ME (20 – 11 – 9).

Zlato pre Hochschornerovcov

Jediní trojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome na svete Hochschornerovci potvrdili svoju výnimočnosť, keď v Seu d´Urgell zvíťazili v kvalifikácii, semifinále a nakoniec aj v rozhodujúcej finálovej jazde.

Rozhodcovia viac ako pol hodinu po pretekoch menili poradie na ďalších priečkach. Pôvodne strieborní Poliaci Marcin Pochwala s Piotrom Szczepaňským dostali dodatočne dvojsekundovú penalizáciu za nedovolený dotyk jednej z bránok. Vo vyrovnanej výsledkovej listine to znamenalo ich prepad až na piatu priečku. Striebro tak pripadlo francúzskej dvojici Pierre Labarelle, Nicolas Peschier a na bronzovú pozíciu sa posunuli obhajcovia titulu z minuloročného šampionátu v Čunove bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Tí postúpili zo semifinále do priamych bojov o medaily zo siedmej priečky, o ktorú sa ešte delili s nemeckou dvojicou David Schröder, Frank Henze. Vo finále boli síce najrýchlejší, ale na protivodnej 7. bránke si „ťukli“ a rozhodcovia im k výslednému času pripočítali podľa pravidiel dve trestné sekundy. Práve penalizácia ich nakoniec obrala o obhajobu titulu. Za Hochschornerovcami zaostali o 1,56 s.

Dukátová si odnáša striebro

Kajakárka Jana Dukátová po vlaňajšom zlate v Čunove získala ďalší vzácny kov z kontinentálneho šampionátu, tentoraz striebro. Dvadsaťosemročná Bratislavčanka tak v prvej vážnej skúške po januárovej operácii ramena obstála naozaj vynikajúco. V predpoludňajšom semifinále skončila šiesta, vo finále potom dokázala zdolať trať s 23 bránkami o vyše štyri sekundy rýchlejšie a bolo z toho skvelé striebro. Celkovo to bola jej tretia medaila z ME v individuálnej súťaži (1 – 2 – 0).

Ďalšie dve slovenské kajakárky skončili už v semifinále. Elena Kaliská síce zajazdila bez trestných sekúnd, ale bola pomalá, skončila sedemnásta. Hneď za ňou na 18. priečke sa pri svojej premiére v semifinále na ME umiestnila Dana Mann-Beňušová, ktorá mala až tri nedovolené dotyky bránky a k dosiahnutému času jej tak rozhodcovia pripočítali podľa pravidiel 6 sekúnd.

Medailovú žatvu uzatvorili v pretekoch trojčlenných hliadok deblisti v zostave Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Tomáš Kučera – Ján Bátik a Ladislav Škantár – Peter Škantár a družstvo kajakárok v zostave Jana Dukátová, Elena Kaliská a Dana Mann-Beňušová, ktoré rovnako skončili na bronzových priečkach. Kajakárky tým obhájili vlaňajšie umiestnenie zo šampionátu v Čunove. Slovenky dosiahli síce najlepší čas spomedzi všetkých tímov, ale rozhodcovia im podľa pravidiel pridali k času štyri trestné sekundy za dva nedovolené dotyky bránok a to pre ne znamenalo zosun na bronzovú pozíciu. V pretekoch 3×C2 sa Slováci najskôr tešili zo striebra, ale rozhodcovia dodatočne zrušili dvojsekundovú penalizáciu pre nemecké družstvo a tým si Slováci s Nemcami vymenili pozície na pódiu pre medailistov. Všetkých troch medailistov v tejto kategórii delila jediná sekunda. V oboch tímových súťažiach triumfovali české hliadky.

V nedeľu XII. šampionát vyvrcholí finálovým blokom C1 žien, K1 mužov, C1 mužov a 3×K1 mužov a 3×C1 mužov. Slovensko bude mať zastúpenie iba v kanoistických kategóriách.

Súhrn výsledkov finále: C2:

1. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 107,05 (0), 2. Pierre Labarelle, Nicolas Peschier (Fr.) 107,65 (0), 3. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 108,61 (2), 4. David Florence, Richard Hounslow (V.Brit.) 108,77 (0), 5. Marcin Pochwala, Piotr Szczepaňski (Poľ.) 109,10 (2), 6. David Schröder, Frank Henze (Nem.) 110,34 (0), 7. Fabien Lefevre, Denis Gargaud Chanut (Fr.) 110,41 (2), 8. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 110,46 (2), 9. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 111,64 (2), 10. Marcus Becker, Stefan Henze (Nem.) 112,61 (2) , … nepostúpili do semifinále 21. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 110,28 (0)

K1 ženy:

1. Claudia Bärová (Nem.) 105,26 (0), 2. Jana Dukátová (SR) 105,43 (0), 3. Elizabeth Neaveová (V.Brit.) 106,76 (0), 4. Jasmin Schornbergová (Nem.) 107,18 (2), 5. Maialen Chourrautová (Šp.) 107,52 (4), 6. Kateřina Kudějová (ČR) 108,75 (0), 7. Laura Blakemanová (V.Brit.) 110,09 (0), 8. Melanie Pfeiferová (Nem.) 110,46 (2), 9. Marta Martinezová (Šp.) 111,55 (0), 10. Emilie Ferová (Fr.) 111,89 (4), … nepostúpili do finále 17. Elena Kaliská 118,02 (0), 18. Dana Mann-Beňušová (obe SR) 119,86 (6)