Peter Handzuš Krimi

Slovenskú hydinu kŕmili zakázanou látkou

V krmivách pre hydinu na farme v Čaklove, ktorá dodáva hydinu spoločnosti Podtatranská Hydina, a.s. našli kontrolóri Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho prítomnosť zakázanej látky zilpaterol. Ten spôsobuje vyššie prírastky č

V stredu o tom na tlačovej konferencii informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon. Krmivo poľského pôvodu na farmu dodala spoločnosť Blackthorn Košice. Tá podľa ministra nie je registrovaná na distribúciu krmív a tak voči nej Štátna veterinárna a potravinová správa začala správne konanie a hrozí jej pokuta v maximálnej výške 33 tis. eur. „Asi budeme musieť zmeniť nielen zákon o potravinách, ale aj zákon o krmivách,“ oznámil minister. Súčasný kontrolný mechanizmus totiž podľa neho nie je postačujúci.

Štátna veterinárna a potravinová správa taktiež okamžite zastavila predaj hydiny spoločnosti Podtatranská Hydina a.s. a odobrala z nej vzorky, aby zistila prítomnosť zakázanej látky. Z doteraz odobratých vzoriek boli zatiaľ všetky negatívne. Podľa ministra je však náročné dokázať u kurčiat prítomnosť tejto látky, keďže jej polčas rozpadu je sedem dní a preto sa môže stať, že testy sa preukážu ako negatívne. „Je na spotrebiteľovi, či sa rozhodne pre nákup hydiny, ktorá mohla byť kŕmená zmesou s obsahom nebezpečnej látky, čo je v príkrom rozpore s pravidlami EÚ,“ uviedol Simon. Ako ďalej zdôraznil, kontroly prebiehajú nepretržite v prevádzkach na celom území Slovenska. V súčasnosti sa vykonávajú laboratórne rozbory ďalších 13 vzoriek. Spoločnosť Podtatranská Hydina musí v reakcii na tieto udalosti nahlasovať prísun krmiva na svoje strediská, musí vykonávať samokontrolu a taktiež deklarovať, že jej krmivo neobsahuje látku zilpaterol.

Zdroj: WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM