Martin Sýkora Samospráva

Spišská Belá menila verejné osvetlenie: Nová je polovica, druhá je v pláne

Približne polovica verejného osvetlenia v Spišskej Belej prešla veľkou modernizáciou a od konca roka 2015 slúži vynovené osvetlenie obyvateľom mesta.

Ilustračný obrázok k článku Spišská Belá menila verejné osvetlenie: Nová je polovica, druhá je v pláne
6
Galéria
Zdroj: TASR

Samospráva získala v rámci projektu Modernizácia verejného osvetlenia z fondov EÚ 234 769 eur. Spoluúčasť mesta na obnove osvetlenia predstavovala 15 495 eur. Zvyšná časť osvetlenia sa bude vymieňať postupne, za predpokladu, že na tento zámer budú finančné prostriedky.

„Realizácia projektu sa začala výmenou závesných káblov na vzdušnom vedení verejného osvetlenia, ktoré je na elektrických betónových stĺpoch. Od 14. do 21. decembra 2015 prebehla výmena starých svietidiel za špeciálne LED svietidlá s funkciou samostatného stmievania každého svietidla. Takto bolo vymenených 390 svietidiel, čo je približne polovica všetkých svietidiel v meste,“ priblížila PR manažérka mesta Alexandra Olekšáková s tým, že demontované svietidlá mesto odložilo a využíva ich pri údržbe zvyšných nevymenených svietidiel. Mesto po výmene podľa nej získalo nové, úsporné, moderné, dlhodobo funkčné, regulovateľné a ekologické osvetlenie.

„Osvetlenie, realizované pomocou nových technológií, zaťažuje životné prostredie iba v minimálnej miere. Zároveň sa znížili nepriaznivé svetelné emisie, keďže to vyplýva zo samotnej podstaty konštrukcie svietidla,“ uviedla PR manažérka mesta.

LED svietidlá fungujú s rôznou intenzitou, nakoľko sú osvetlené rôzne typy komunikácií. Na hlavné cesty sú k dispozícii dva varianty svietidiel o príkone 57 W a 55 W. Na vedľajšie komunikácie sú použité svietidlá o príkone 27 W, 25 W a 18 W. Najviac využívané svietidlá umožňujú stmievanie každého svietidla individuálne, čo znamená úsporu v spotrebe energie. Nastavené sú tak, že po polnoci sa ich výkon zníži na 60 percent svietivosti.

Modernizáciou verejného osvetlenia v meste podľa slov Olekšákovej ušetrili v priebehu roka zhruba 46 percent elektrickej energie. „Rovnako sa ušetrí aj na údržbe verejného osvetlenia, nakoľko živnosť LED svietidiel sa odhaduje na zhruba desaťnásobne dlhšie ako u bežných svietidiel,“ uzavrela Olekšáková.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM