Simona Ivančáková Rôzne

Správu TANAP-u čaká sťahovanie: Vieme, kde sa rozhodli po novom usídliť

Správa Tatranského národného parku sa bude čoskoro sťahovať. Onedlho ju už nenájdete v Tatranskej Štrbe, ako tomu bolo doteraz. Pozrite sa, kde sa rozhodli zakotviť.

Ilustračný obrázok k článku Správu TANAP-u čaká sťahovanie: Vieme, kde sa rozhodli po novom usídliť
Zdroj: TASR

Správa Tatranského národného parku si za nové miesto svojho administratívneho sídla zvolila mesto Svit a svoje kancelárie z Tatranskej Štrby sem presťahuje už v marci 2016.

Správa TANAP-u patrí pod Štátnu ochranu prírody Slovenskej republiky, ktorá je odbornou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR zameranou najmä na zabezpečovanie ochrany prírody a krajiny. „Do jej pôsobnosti spadá napr. rozhodovanie o výrube drevín, o územnom plánovaní a stavebnej činnosti, prípadne určení podmienok pri organizovaní športových a ostatných verejnosti prístupných podujatí, a teda posúdenie akejkoľvek činnosti z hľadiska záujmov ochrany prírody a krajiny,“ uviedla Darina Štefaňáková z oddelenia komunikácie a marketingu Mestského úradu vo Svite. Územie TANAP-u sa rozprestiera na ploche Žilinského a Prešovského kraja v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Kežmarok a zaberá rozlohu 73 800 ha s ochranným pásmom 30 703 ha.

Správa parku už od začiatku svojej existencie sídlila v priestoroch, ktoré neboli v jej vlastníctve a z dlhodobého hľadiska nevyhovovali jej potrebám. Podľa slov jej riaditeľa Pavla Majka už od jeho nástupu v roku 2007 vyvíjala aktivity pre výstavbu vlastnej budovy, z čoho nakoniec po viacerých komplikáciách zišlo. V roku 2015 získala do vlastníctva voľnú budovu bývalého Daňového úradu na ulici Kapitána Nálepku vo Svite ako nadbytočný majetok Finančnej správy SR. Priestory vo Svite si ešte pred začiatkom sťahovania vyžiadajú rozsiahlu vnútornú rekonštrukciu, nutná bude i oprava havarijného stavu kúrenia.

„V meste Svit tak vzniknú priestory pre environmentálnu výchovu, priblížia sa konzultačné služby správy parku a blízka prírodná rezervácia Baba tak získa dôraznejší zreteľ nad ochranou jej prírodných hodnôt. V budúcnosti nie je vylúčená ani možnosť dobudovania náučného chodníka v tejto lokalite,“ doplnila na záver Darina Štefaňáková.

Čítajte tiež:

V Poprade budeme drkotať zubami: Ortuť teplomera má padnúť až na –20 °C!

Situácia v Poprade po nočnom snežení: Vodiči, takto to aktuálne vyzerá na našich cestách

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM