Martin Sýkora Futbal

Stane sa Poprad futbalovým mestom? Špičkové podmienky pre futbal

Vedenie slovenského futbalu, samosprávy i partneri v pondelok zavŕšili ďalšiu etapu budovania Národného tréningového centra v Poprade (NTC).

Ilustračný obrázok k článku Stane sa Poprad futbalovým mestom? Špičkové podmienky pre futbal
Zdroj: TASR

Nové ihrisko s vyhrievaným trávnikom

Pri futbalovom Národnom tréningovom centre (NTC) v Poprade vybudovali tréningovú plochu, ktorú dnes slávnostne otvorili. Nová plocha vyrástla na mieste niekdajšieho spišsko-sobotského ihriska, kde boli neskôr umiestnené aj azylové byty, ktoré mesto odstránilo. Ihrisko má vyhrievaný prírodný trávnik, oficiálne UEFA rozmery, je oplotené a vybavené striedačkami.

Pri novej tréningovej ploche vznikli aj dočasné parkovacie miesta a do budúcnosti plánuje vedenie NTC vybudovať za plotom ihriska menšie tribúny. Novovybudované ihrisko má štandardné rozmery 105 krát 68 metrov. „Teším sa, že sme splnili ďalšiu časť dohody, ktorú sme pred niekoľkými rokmi dali. Sme radi, že sme to stihli v tomto roku a že sa môžeme tešiť na ďalšiu etapu v roku 2017, kde pribudne ďalšie ihrisko s trávnatou plochou,“ povedal prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik.

Otvorenie tréningového ihriska NTC Poprad 10/2016
8
Galéria
Zdroj: TASR

Budúci rok výstavba krytej haly

K NTC bude priradené aj ihrisko s umelou trávou v Tatranskej Lomnici, ktoré by malo byť hotové do troch týždňov. Na výstavbu novej hracej plochy bolo použitých zhruba 700 000 eur, pričom práce prebiehali štyri mesiace. Okrem SFZ a mesta Poprad na výstavbe futbalového areálu spolupracovalo aj AquaCity Poprad. „Sú to všetko naše pozemky a momentálne hľadáme najlepšiu pozíciu, kde by sme mohli postaviť športovú halu,“ povedal majiteľ popradského akvaparku Jan Telenský. Hala bude obsahovať najnovšiu technológiu či bežeckú dráhu. Postavená by mala byť medzi NTC a tréningovou plochou, ktorú dnes otvorili.

„Celý areál vo Veľkej by mal byť v prípade priaznivých podmienok hotový do piatich rokov,“ zhodnotil popradský primátor Jozef Švagerko. K futbalovému areálu by malo prísť aj k úprave priľahlého rybníka, vybudovaniu rekreaparku a vysporiadaniu tenisových kurtov. Spolu s hokejovým štadiónom by tak malo ísť o veľký športový komplex na území mesta.

Zdroj: TASR

Popradskí futbalisti už naozaj ako doma

Po dokončení vybudovania tréningovej plochy tu bude hrávať a trénovať aj Futbalový klub (FK) Poprad. Ten bude môcť využívať hlavnú a tréningovú hraciu plochu, šatňu, zasadaciu miestnosť, miestnosť pre trénerov a sklad.

„Ide o súčasť dlhodobej dohody. V roku 2007 mesto Poprad odovzdávalo futbalový štadión SFZ a vznikla dohoda, z ktorej vyplývalo, že najbližších 25 rokov tu máme hrávať a trénovať. Vybudovanie tréningového ihriska bolo pre nás nevyhnutné. Je to len ďalší krok na ceste, pretože dobudovanie areálu v mestskej časti Veľká je dlhodobý proces,“ povedal prezident FK Poprad Roman Dvorčák. Popradský futbalový klub bude môcť absolvovať štyri tréningy na tréningovom ihrisku a jeden tréning týždenne na hlavnej ploche NTC.

PREČÍTAJTE SI AJ: Jedno jubileum strieda druhé: Popradský futbal má 110 rokov

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM