Peter Handzuš Rôzne

Stará Ľubovňa je bez vody

V Starej Ľubovni je od stredy 1. februára od 16. hodiny vyhlásená mimoriadna situácia pre celé územie mesta. Prednostka Obvodného úradu v Starej Ľubovni Zita Pleštinská informovala, že dôvodom je nedostatok pitnej vody a porucha na vodovodnom potrubí

** „Vzniklo tak nebezpečenstvo ohrozenia zdravia, majetku a životného prostredia so všetkými dôsledkami, mimoriadnu situáciu vyhlásil primátor mesta Stará Ľubovňa v súčinnosti s OÚ Stará Ľubovňa,“** dodala Pleštinská. Dnes v meste zasadne krízový štáb, aby prijal opatrenia na zabezpečenie zásobovania obyvateľstva pitnou vodou.

Bez vody ostali stovky domácností. Postihnuté sú podľa prednostky domy a byty na sídlisku Západ hlavne ulice Okružná, Vsetínska, Zimná. Vodárom komplikujú prácu pri odstraňovaní poruchy rekordne nízke teploty. Mesto v súčinnosti s Hasičským a záchranným zborom v Starej Ľubovni zabezpečuje vodu pomocou dvojplášťových cisterien.

Zásobáreň vody pre Starú Ľubovňu je v obci Jakubany. Práve tam mrazy skomplikovali ďalší tok vody. Robotníci v Jakubanoch s horákmi rozmrazovali problémové miesta. Z tohto dôvodu vodárne napojili Starú Ľubovňu na náhradný zdroj pri obci Chmeľnica. Žiaľ aj tu prišlo k následnej poruche.

„Na jej odstránení sa intenzívne pracuje, situáciu sťažujú silné mrazy, ťažko dostupný terén, sneh a záveje. Nedostatok vody je podľa vodární dôsledkom poklesu podzemných zdrojov vody vďaka dlhodobému zrážkovému deficitu a rekordne nízkym teplotám, ktoré sa pohybujú miestami aj pod –28 stupňov Celzia,“ upozornila Pleštinská.

Vzhľadom na rekordne nízku výdatnosť vodných zdrojov vodárne pristúpia v najbližších dňoch predovšetkým v nočných hodinách k regulácii dodávky vody. Veolia, Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť a.s. v Starej Ľubovni až do odvolania obmedzila a reguluje dodávku pitnej vody z dôvodu jej nedostatku v zdroji Jakubany a odstraňuje poruchy, ktoré vznikli následkom silných mrazov. „Keďže tento stav môže trvať dlhšiu dobu, občania by sa mali predzásobiť pitnou vodou na najbližšie dni. Zároveň by sa však mali správať zodpovedne a šetriť pitnou vodou,“ zdôraznila.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie