Kultúra

Starožitné hračky z celého sveta: V Poprade vystavujú vzácne unikáty

Vzácne exempláre od top zberateľky Slovenska si v našom meste môžete pozrieť až do konca septembra.

Ilustračný obrázok k článku Starožitné hračky z celého sveta: V Poprade vystavujú vzácne unikáty
Zdroj: TASR

Podtatranské múzeum v Poprade pripravilo pre svojich návštevníkov zberateľskú výstavu pod názvom Čaro detstva. „Ide o súkromnú zbierku pani Alice Tokarčíkovej, zberateľky starožitností z Hanisky pri Prešove, ktorá je držiteľkou šiestich certifikovaných rekordov zapísaných v Knihe slovenských rekordov a patrí jej aj siedmy certifikát TOP zberateľka Slovenska,“ uviedla Veronika Baranová z Podtatranské­ho múzea.

Najpočetnejšiu časť jej zbierky tvoria dečky a obrusy, ktorých má 520 exemplárov, plyšové hračky a bábiky z porcelánu či dámske bavlnené vyšívané vreckovky. Ako jediná na Slovensku zbiera aj plesové kabelky ručne vyšívané korálikmi. „Pozoruhodná je aj jej zbierka ručne vyšívaných gobelínových obrazov, ktorých má 135, a certifikát so zápisom do knihy rekordov získala aj za neveľkú 16-kusovú kolekciu strojovo tkaných tapisérií. Okrem toho zbiera aj starožitný porcelán, obrazy či plesové šaty,“ doplnila Baranová.

Podtatranské múzeum sa rozhodlo vystaviť vo svojich priestoroch predovšetkým jej zbierku hračiek. Ide hlavne o porcelánové bábiky a plyšové medvedíky, keďže práve tieto hračky veľmi často robili radosť deťom pod vianočným stromčekom. Keďže každá hračka zo zbierky pani Tokarčíkovej má svoj vlastný príbeh a mnohé pochádzajú z rôznych krajín celého sveta, návštevníci budú môcť vidieť exempláre napríklad z Japonska, Číny, Ruska, USA, Nemecka, Rakúska, Talianska, ale aj arabských krajín.

„Keďže mnohé z vystavených exemplárov sú skutočne unikátne a vzácne a návštevník ich bude môcť obdivovať len vo vitrínach, rozhodli sme sa našu výstavu obohatiť aj o takzvaný detský kútik. V ňom budú pre deti k dispozícii hračky priamo určené na hranie, takže o zážitok pohrať sa v múzeu neprídu ani naši najmenší návštevníci,“ upozornila Baranová s tým, že výstava bude verejnosti prístupná až do konca septembra.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie