MI Správy

SVET O SLOVENSKU: Bez českých turistov sú Tatry prázdne

Urobiť si výlet do tatranskej prírody musí byť v týchto dňoch obzvlášť príjemné. Turistov poteší krásna jeseň, a zároveň poloprázdne horské chodníky a hotely. Kde je to cítiť najviac?

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Bez českých turistov sú Tatry prázdne
4
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Český portál novinky.cz informuje o výraznom poklese návštevnosti slovenských veľhôr. V článku s názvom „Testy pre Čechov pustili Tatrám žilou,“ píše o rapídnom úpadku českých turistov v tatranských zariadeniach. A vyhliadky na zlepšenie sú nejasné.

Len tretina ľudí

Od 18. septembra platí pre každého človeka prichádzajúceho z Českej republiky na Slovensko povinnosť karantény, alebo sa musí preukázať negatívnym testom na Covid-19 nie starším ako 72 hodín. To výrazne odradilo Čechov cestovať za rieku Moravu.

„Počet českých turistov v slovenských horách okamžite prudko klesol,“ píšu novinky.cz.

Zahraniční návštevníci si svoje pobyty v Tatrách buď zrušili, alebo preložili na budúci rok. „Obsadenosť na najbližšie dva mesiace sa pohybuje len okolo tridsať percent,“ upozorňujú hoteliéri.

Pre ilustráciu cituje slová majiteľa horskej chaty Pavla Kulangu, ktorý sa rozprával s denníkom Sme: „Po zavedení opatrení na spoločných hraniciach sme aj my na chate pocítili rapídny úbytok češtiny.“

Kde majú najviac prázdno

Českí turisti sú pre slovenské hory obzvlášť dôležití, pretože tvoria druhú najpočetnejšiu skupinu po domácich. Niektorí z nich predsa len podstúpili test na Covid-19, aby mohli na Slovensko prísť, ale nebolo ich veľa.

„Je pravdepodobné, že situácia sa v najbližších týždňoch nijako výrazne nezlepší. Veríme však, že potreba vidieť Tatry bude dosť silná a lákavá, aby test ešte podstúpili,“ cituje portál slová chatára Kulangu.

Podobne sa vyjadruje aj riaditeľka organizácie Región Vysoké Tatry Lucia Blašková. Potvrdila, že počuť dnes v horách češtinu je skôr výnimočné.

„Českí turisti opustili Tatry hneď po vyhlásení sprísnených opatrení. Tatry sa po odchode zahraničných hostí dramaticky vyprázdnili,“ dodala Blašková.

A ktoré zariadenia najciteľnejšie postihol úbytok hostí? „Najviac poklesla návštevnosť aquaparkov, čo bol obľúbený cieľ najmä pre rodiny s deťmi.“ Výhľady na zimnú sezónu sú podľa portálu zatiaľ neisté.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM