Rôzne

SVET O SLOVENSKU: Unikátna hra Tutanchamóna spod Tatier

Švajčiarsky expert na antické stolové hry potvrdil výnimočnosť nálezu 1600 rokov starej doskovej hry, ktorú vykopali v Matejovciach v Poprade v hrobke germánskeho kniežaťa.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Unikátna hra Tutanchamóna spod Tatier
Zdroj: TASR

Keď bagrista na stavbe priemyselného parku v popradských Matejovciach narazil na zvláštny nález, určite netušil, aký významný archeologický poklad práve objavil. Bola to hrobka germánskeho kniežaťa stará 1600 rokov. Mŕtvy vysokopostavený muž tak získal prezývku slovenský Tutanchamón. Obsah jeho posmrtnej komory bol mimoriadne dobre zachovaný vďaka osudovej náhode. Jeho hrobka zostala ponorená vo vode, čo zakonzervovalo jej vnútro. Jedným z objavených po­kladov je aj malá dosková hra, o ktorej aktuálne informuje špecializovaný portál Archeology.com.

Made in Syria

Slovenskí archeológovia videli, že majú v rukách vzácny objav, ktorý dokazuje, ako sa zabávali ľudia pred 1600 rokmi. Pre viac informácií si však zavolali na pomoc riaditeľa švajčiarskeho Múzea hier Ulricha Schädlera, ktorý sa celý profesionálny život zaoberá práve starovekými stolnými hrami. Jeho verdikt bol potešujúci.

„Je to najlepšie zachovaná antická drevená dosková hra, aká sa kedy našla severne od Stredozemného mora,“ cituje slová švajčiarskeho experta portál Archeology.com. Schädlera dodáva, že spolu s rímskymi sklenenými hracími kameňmi, ktoré k nej patria, to bol aj vo svojej dobe prestížny predmet, ktorý dokazuje kontakty zomrelého s rímskym svetom.

„Vedci určili, že sklenené kamene vyrobili v oblasti východného Stredomoria, možno niekde v Sýrii,“ píše portál. Germánske knieža do tejto oblasti zrejme zaviedla jeho služba v rímskej armáde, kde pôsobil ako dôstojník.

Ťažká hra

Vzácnu hru našli ako dosku z javorového dreva rozlomenú na dve časti. Pri nej ležalo šesť hracích kameňov. Princíp hry zostáva v tejto chvíli záhadou. „Spočiatku som si myslel, že pôjde o jednoduchú záležitosť. Čím viac som však študoval materiály o starých hrách, tým viac som zisťoval, že je to oveľa zložitejšie. Spôsobov využitia dosky a kameňov je veľmi veľa,“ cituje portál experta. Schädler sa teraz bude snažiť pravidlá hry rozlúštiť, čo by mu podľa vlastných slov malo trvať približne do marca.

Ľudia v antických časoch si radi krátili voľnú chvíľu hrami založenými na podobnom princípe. Dokazujú to nálezy náčrtov herného poľa vyškriabané na dlažbe ulice, či chrámu, ktoré objavili archeológovia na pôde antických vykopávok.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM