Webnoviny - Rôzne

Svetový deň psoriázy – 29. október

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Nepríjemne svrbiaca červená pokožka či suché šupinaté sčervenané guľaté alebo prstencové škvrny. Takto by sa v skratke dali popísať príznaky ochorenia s názvom – psoriáza. Keďže postihuje okolo 125 miliónov ľudí po celom svete, Svetová zdravotnícka organizácia jej venuje pozornosť 29. októbra – Svetovým dňom psoriázy, ktorého história siaha do roku 2004.

Psoriáza je rovnako známa aj ako lupienka. Týmto dedičným ochorením trpia najmä ľudia s poruchami imunity. Postihuje vlasovú časť pokožky, kolenné a lakťové záhyby a často sa vyskytuje aj na tvári. Väčšinou je sprevádzaná svrbením, ktorého intenzita sa môže zvyšovať pri strese a depresii. V súčasnosti ju lekári nevedia úplne vyliečiť, ale na zmiernenie prejavov psoriázy pomáhajú napríklad pobyty pri mori alebo v kúpeľoch. Na Slovensku sa liečbe psoriázy venujú kúpele Smrdáky a Trenčianske Teplice.

Svetový deň psoriázy poukazuje na zvýšenie povedomia o tomto ochorení v spoločnosti, jeho cieľom je celosvetovo zabezpečiť lepší prístup k liečbe, zvyšovať pochopenie, empatiu voči ľuďom trpiacich psoriázou a informovať o ochorení. Globálne je tohtoročnou témou pri príležitosti Svetového dňa psoriázy téma „Childhood psoriasis – a challenge for all“, teda „Psoriáza v detstve – výzva pre všetkých“.

Na Slovensku trpí touto chorobou viac ako 100-tisíc ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa prebieha v piatich slovenských mestách v Martine, Poprade, Košiciach, Lučenci a v Bratislave. Už od pondelka iniciatíva občianskeho združenia Bodkáčik spolu so Spoločnosťou psoriatikov a atopikov v SR, ktorá ponúka občanom všetkých vekových kategórií bezplatnú dermatologickú poradňu. Ľudia majú možnosť s odborníkmi konzultovať svoje kožné problémy, poradiť sa o liečbe v špecializovaných liečebných centrách. Odborné rady nájdu záujemcovia aj na webovej stránke www.bezpsoriazy.sk.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM