Svetový deň vtáctva v tomto roku upriamuje pozornosť na zmeny využitia pôdy
Svetový deň vtáctva, pripadajúci na 1. apríla, sa v tomto roku koná na tému "Zmeny využitia pôdy, pohľad z vtáčej perspektívy". Téma úzko súvisí so zmenami, ktoré na zemskom povrchu vykonal človek, a ich dosahmi na ekosystémy. Od nich závis
Hlavné podujatia viažuce sa so Svetovým dňom vtáctva sa vo svete uskutočnia 14.-15. mája formou pozorovania vtákov, vzdelávacích programov, prednášok, umeleckých výstav a ďalších podujatí pre verejnosť.
Podľa portálu vtaky.sk sa 31.marca a 1. apríla uskutočnia aj na Slovensku podujatia k Svetovému dňu vtáctva, napríklad pre záujemcov zo širšej verejnosti ukážka odchytu a krúžkovania vtákov v Arboréte Borová Hora, či privítanie prvých lastovičiek pri Bratislave.
Predstavte si svet bez sťahovavých vtákov – bez bocianov, husí, žeriavov, kačiek ďalších a ďalších operencov – aké smutné by to bolo na Zemi. Svetová kampaň na záchranu globálne ohrozených sťahovavých vtákov je naplánovaná na 14.15. mája 2011. Na rôznych miestach sveta sa počas svetovej májovej kampane budú konať pozorovania vtákov, organizovať umelecké či príležitostné výstavy, pripravené majú byť vzdelávacie programy a ďalšie podujatia.
Svetový deň vtáctva súvisí so skutočnosťou, že počas štvrtého mesiaca roka na slovenské územie prilietava najviac sťahovavých vtákov. Každý rok na Slovensko podľa ornitológov priletí približne 30 miliónov vtákov, z toho dve tretiny práve v apríli. Väčšina z nich zamieri na Slovensko z Afriky, menej z Ázie.
Sledovanie jarných príletov prispieva k rozširovaniu poznatkov o vtáctve a zároveň ukazuje, ako sa z dlhodobého hľadiska mení čas ich príletu a či globálne otepľovanie ovplyvňuje túto fázu života vtákov.
Sťahovavé operence, ktoré sa za teplom odsťahovali do rovníkovej Afriky, sa k nám vrátia v priebehu apríla až prvej dekády mája. Lastovičky, belorítky, mucháriky či dážďovníky zdolávajú na ceste domov tisíce kilometrov.
Prvoaprílová ochranárska tradícia má počiatky v časoch Rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju slovenský prírodovedec Oto Hermann (1835–1914), ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne.
Prvýkrát sa deň vtáctva oslavoval v roku 1900. Ľudia cítiaci s prírodou v ten deň popri vtákoch vyzdvihovali aj význam stromov.
Dátumy jarných príletov operencov sledujú členovia Spoločnosti na ochranu vtáctva. Medzi prvými zavítajú drozdy, škovránky, cíbiky, bociany a lastovičky. Popri týchto najznámejších posloch jari medzi sťahovavé vtáky patria aj orol krikľavý, prepelica poľná, slávik i kukučka, tá prilieta na prelome apríla a mája. Medzi poslednými prilietava hýľ karmínový – z Ázie.
Na Slovensku má svoj domov takmer 220 hniezdiacich druhov.
Zdroj. TASR