Sviatky v plnom prúde: Na severnom Spiši posvätia vodu v miestnom potoku

Na malom území severného Spiša a Pienin žije niekoľko etník a ľudia si tam dodnes zachovali svoje zvyky a tradície. V Jakubanoch posvätia vodu v miestnom potoku.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Sviatky v plnom prúde: Na severnom Spiši posvätia vodu v miestnom potoku
Zdroj: TASR

Šiesteho januára aj v tomto regióne slávia príchod Troch kráľov alebo Bohozjavenie. „Napriek rozmanitosti týchto ľudí spája silná viera v Boha a radosť z príchodu Ježiša Krista. V tento deň, 6. januára na Bohojavlenije, ako sviatok nazývajú gréckokatolícki veriaci, sa na rieke Jakubianka v Jakubanoch pri Starej Ľubovni uskutoční aj posväcovanie vody,“ informovala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny Erika Šalatová. Domáci si dodnes medzi sebou hovoria, že idú na Jordán vodu. Procesia sa vydá na púť priamo z cerkvi v dopoludňajších hodinách, pričom podľa Šalatovej ide nielen o silný duchovný, ale aj vizuálny zážitok.

„Zo sprievodu totiž vyčnievajú nádherné obrazy, známe ako trojice. Tie nasledujú kňazi a potom ostatní veriaci,“ priblížila Šalatová.

Po posvätení vody si v nej ľudia umyjú tvár, aby boli zdraví. Tiež si ju naberajú do nádob a nosia domov. Zlý duch tak bude obchádzať nielen domácnosti, ale aj statky veriacich. „Zaujímavosťou je, že v potoku sa jeden týždeň od posvätenia nemôže prať, prípadne nemožno iným spôsobom posvätenú vodu znečistiť,“ uviedla Šalatová.

Zdroj: TASR

Odporúčame