Pavol Krupka Kultúra

Symbióza tanca zaplnila sálu Domu kultúry

Už po piatykrát sa v Dome kultúry v samostatnom programe predstavil tanečný odbor najstaršej popradskej ZUŠ-ky. Tanečníkom najmladším i tým starším tlieskali diváci bez ohľadu na to, či tancovali moderný, spoločenský alebo ľudový tanec. Ich symbióza

Tanečný odbor ZUŠ na Štefánikovej ulici má za sebou vyše tridsaťročnú existenciu. V súčasnosti sa v ňom vyučuje moderný, spoločenský a ľudový tanec . Prvému z nich sa pod vedením choreografky Lívie Baselidesovej venuje 115 žiakov. Zložka moderného tanca zahŕňa rôzne štýly a žánre, vrátane scénického výrazového tanca. Od roku 1998 funguje v spoluzriaďo­vateľskej kompetencii s tanečným klubom Trend. Podobný záujem je aj o spoločenský tanec. Tanečné štúdio Super Jozefa Solusa sa pred šiestimi rokmi začlenilo pod ZUŠ a otvorilo tak nové možnosti pre žiackych adeptov spoločenského tanca – tanečného štandardu i „latiny“. V súčasnosti sa mu venuje 72 žiakov. Na pôde školy sa žiaci venujú aj zvykom a tradíciám našich predkov, vrátane ľudového tanca. Ako zaznelo aj v programe, bola by škoda, keby ostali zatvorené v truhlici na povale. Najmladší členovia školského súboru Popradčan majú iba štyri roky a samotný súbor je len o rok mladší. Je teda v štádiu budovania, k čomu mu okrem dvoch mladých choreografiek Evy Čimborovej a Lucie Kolačkovskej výrazne pomáha vlastná ľudová hudba pod vedením Vojtecha Klempára, zložená zo žiakov hudobného odboru. Pri nácvikoch je nenahraditeľným korepetítor Róbert Fris.

Vráťme sa však k večernému programu. Jozef Solus, vedúci tanečného odboru, bol aj dramaturgom a režisérom celého predstavenia. Všetky tri zložky tanečného odboru predstavili to najlepšie, čo sa im v uplynulom období podarilo. Nezriedka to boli tance a choreografie s prívlastkom víťazné.

Symbióza tanca zaplnila sálu Domu kultúry
1
Galéria
SymbiozaTanca
10
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie