Symbióza tanca zaplnila sálu Domu kultúry

Už po piatykrát sa v Dome kultúry v samostatnom programe predstavil tanečný odbor najstaršej popradskej ZUŠ-ky. Tanečníkom najmladším i tým starším tlieskali diváci bez ohľadu na to, či tancovali moderný, spoločenský alebo ľudový tanec. Ich symbióza

Pavol Krupka

Tanečný odbor ZUŠ na Štefánikovej ulici má za sebou vyše tridsaťročnú existenciu. V súčasnosti sa v ňom vyučuje moderný, spoločenský a ľudový tanec . Prvému z nich sa pod vedením choreografky Lívie Baselidesovej venuje 115 žiakov. Zložka moderného tanca zahŕňa rôzne štýly a žánre, vrátane scénického výrazového tanca. Od roku 1998 funguje v spoluzriaďo­vateľskej kompetencii s tanečným klubom Trend. Podobný záujem je aj o spoločenský tanec. Tanečné štúdio Super Jozefa Solusa sa pred šiestimi rokmi začlenilo pod ZUŠ a otvorilo tak nové možnosti pre žiackych adeptov spoločenského tanca – tanečného štandardu i „latiny“. V súčasnosti sa mu venuje 72 žiakov. Na pôde školy sa žiaci venujú aj zvykom a tradíciám našich predkov, vrátane ľudového tanca. Ako zaznelo aj v programe, bola by škoda, keby ostali zatvorené v truhlici na povale. Najmladší členovia školského súboru Popradčan majú iba štyri roky a samotný súbor je len o rok mladší. Je teda v štádiu budovania, k čomu mu okrem dvoch mladých choreografiek Evy Čimborovej a Lucie Kolačkovskej výrazne pomáha vlastná ľudová hudba pod vedením Vojtecha Klempára, zložená zo žiakov hudobného odboru. Pri nácvikoch je nenahraditeľným korepetítor Róbert Fris.

Vráťme sa však k večernému programu. Jozef Solus, vedúci tanečného odboru, bol aj dramaturgom a režisérom celého predstavenia. Všetky tri zložky tanečného odboru predstavili to najlepšie, čo sa im v uplynulom období podarilo. Nezriedka to boli tance a choreografie s prívlastkom víťazné.

Tento článok nie je možné komentovať.