Peter Handzuš Rôzne

Tatranci nesúhlasia so zvýšeným cestovným na TEŽ

Radnica, poslanci i podnikatelia v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách žiadajú prehodnotiť výšku cestovného a zliav na tratiach Tatranských elektrických železníc. Priamo vo Vysokých Tatrách sa v stredu v rámci tejto témy stretli zástupcovia Železničn

Tatrancom sa nepáči dramatický nárast cestovného na tratiach TEŽ v porovnaní s ostatými železničnými traťami, kde cestovné šlo hore zhruba o desať percent.** „V niektorých úsekoch došlo na tratiach TEŽ k zvýšeniu až o viac než 300 percent oproti pôvodnému cestovnému, čo občania naozaj, a právom, vnímajú ako diskriminačné,“** uviedla Mária Jablonská z oddelenia výstavby, investičnej činnosti a územného plánovania mesta Vysoké Tatry.

Tatranci sa obávajú, že cenová politika železníc bude mať negatívny dopad nielen na peňaženky domácich obyvateľov a turistov, ale aj na využívanie TEŽ ako ekologickej nosnej dopravy na území Tatranského národného parku. Okrem cien cestovného žiadajú prehodnotiť aj výšku zliav.** „Nie sú výhodné pre turistov, pracujúcich ani jednodňových návštevníkov, ktorí tvoria 50 percent ročnej návštevnosti územia. Najzraniteľnejšou skupinou sú občania nad 60 a nad 70 rokov,“** zdôraznila Jablonská. Len pre porovnanie, za cestu z Popradu na Štrbské Pleso dôchodcovia zaplatia jedno euro, za cestu z Popradu do Bratislavy 1,50 eura. Od novembra dôchodcovia platia za cestovanie 25 centov za každé zo štyroch pásiem, predtým im stačilo zaplatiť 17 centov za všetky.

** „Veľmi citlivo vnímame problematiku zvýšenia cestovného, vypočuli sme si všetky argumenty, vidíme, že naozaj je to pre kategóriu ľudí nad 75 rokov a pre trvalo žijúcich obyvateľov citlivá vec, budeme to analyzovať a snažiť sa nájsť také riešenie, ktoré bude prijateľné aj pre nás, aj pre obyvateľov,“** ubezpečil generálny riaditeľ ZSSK Pavel Kravec. Či bude mať podobu Tatranskej senior karty, alebo ZSSK nájde iný spôsob, nechcel zatiaľ konkretizovať. „Určite to bude ale znamenať, že budú platiť menej,“ dodal a zároveň prisľúbil, že do troch týždňov spoločnosť mestu predloží už konkrétne návrhy.

Ústretovosť železníc ocenil aj primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.** „Som rád, že ZSSK urobila ústretový krok a má snahu hľadať riešenie, ktoré bude akceptovateľné nielen pre nich, ale aj obyvateľov nášho mesta. Verím, že sa nám čo najskôr podarí nájsť prijateľný kompromis,“** povedal Mokoš.

Text + Foto: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie