Martin Sýkora Rôzne

Tatry v zime: Turisti majú počas zimy k dispozícii 20 kilometrov chodníkov

Nebezpečné, ale rovnako krásne. Vo Vysokých a Nízkych Tatrách je v zime pre turistov vytýčených približne 20 kilometrov značkovaných turistických chodníkov.

Ilustračný obrázok k článku Tatry v zime: Turisti majú počas zimy k dispozícii 20 kilometrov chodníkov
Zdroj: Dnes24.sk

Pánom Tatier je počasie

Turistické chodníky končiace na vrcholoch tatranských štítov sú uzavreté s výnimkou Slavkovského štítu, ktorý je podľa návštevného poriadku TANAP-u prístupný v čase mimo snehovej pokrývky. Termín zimnej uzávery je od 1. novembra až do 15. júna.

Turistické chodníky sú sprístupnené len po vysokohorské cha­ty.

Počas zimnej uzávery si môžu návštevníci Tatier vychutnať nenáročné túry buď na Hrebienok, Tatranskú Polianku či Batizovské Pleso, pokiaľ nie je na trase súvislá pokrývka snehu. Pred túrou je potrebné sa vždy informovať o aktuálnom počasí a stave turistických chodníkov na Horskej záchrannej službe alebo v Turistickom informačnom centre v Starom Smokovci. Na Sliezsky dom sa v zime turisti dostanú turistickými chodníkmi z Tatranskej Polianky, Starého Smokovca, ale aj z Tatranských Zrubov.

Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Výhľad z Gerlachu

Gerlachovský štít je pre svoju výšku 2655 metrov, dostupnosť a krásnu horskú scenériu jedným z najnavštevo­vanejších vrcholov na Slovensku. Výstup na Gerlachovský štít je však povolený len v sprievode horského vodcu.

„Na Gerlach nevedie značka a klasický výstup je dnes kvôli bezpečnosti možné uskutočniť len s certifikovaným horským vodcom UIAGM, čo je medzinárodná asociácia združujúca horských vodcov na celom svete. Na Sliezskom dome zabezpečujeme turistom túto službu,“ povedal riaditeľ hotela Sliezsky dom Walter Konečný.

Práve horský vodca vie najlepšie zhodnotiť podmienky ohrozenia, a to nie len na horách. „Eliminuje väčšinu rizík, s ktorými sa aj pri výstupe na Gerlachovský štít stretnete. Dokáže vás povzbudiť, vie si poradiť s vašou technikou, výdržou ako aj s vašou hlavou,“ povedal horský vodca Tibor Hromádka z TatraClimb. Výstup na Gerlach priemerne skúsený turista zvládne bez podľa jeho slov väčších problémov. „Ak nemáte problém zvládnuť túru, akou je napríklad Priečne sedlo, Jahňací štít, Rysy, Kriváň, či Slavkovský štít v časoch, ktoré sú udávané na turistických rázcestníkoch alebo v mapách, tak sa pokojne vydajte na výstup na Gerlach,“ dodal Hromádka.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM