Peter Handzuš Kultúra Správy

Tip na výlet: Najkrajšie stredoveké mesto leží len pár kilometrov od Popradu

Už ste si prezreli Poprad aj Kežmarok a stále nemáte dosť historických pamiatok? Zájdite do Levoče, historické mesto vás určite nesklame.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Najkrajšie stredoveké mesto leží len pár kilometrov od Popradu
9
Galéria

Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku.

Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete (18,6 m). Mesto má obrovské stredoveké námestie obklopené renesančnými domami, známu renesančnú radnicu, ďalšie dva vzácne kostoly s barokovým interiérom, klasicistické budovy župného domu a evanjelického kostola. Historické centrum obklopuje mohutný hradobný systém s dĺžkou 2,5 km.

Od 16. storočia až do konca roku 1922 bola Levoča sídlom Spišskej župy. V rokoch 1806 – 1826 postavil pre ňu architekt z Egru Anton Povolný veľkolepú administratívnu budovu, župný dom, ako sídlo administratívy. Klasicistický sloh pritom prispôsobil renesančnému prostrediu Levoče zdôraznením horizontálnych línií. Považuje sa za najkrajší župný dom v bývalom Uhorsku. Dnes zreštaurovaná budova opäť slúži administratívnym účelom.

Zdroj: Dnes24.sk

Zaujímavosti o Levoči

Najstaršie nálezy sú z 9. storočia.
Prvá písomná zmienka – z roku 1249
Historické jadro mesta – v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu
Hradobný systém – takmer kompletne zachovaný, z 15 bášt a veží sa zachovalo šesť, z toho tri brány: Košická, Poľská a Menhardská.
Najvyšší na svete je hlavný gotický oltár (18,62 m) v kostole sv. Jakuba a vyrobený z lipového dreva v dielni Majstra Pavla v 16.storočí
Najväčšie v Európe je námestie so stredovekým tvarom obdĺžnika o stranách v pomere 3:1
Jediná úplne zachovaná krížová chodba na Slovensku zo 14. storočia sa nachádza v budove Starého kláštora minoritov
Najväčšia púť na Slovensku sa konala v r. 1995 v Levoči počas návštevy Svätého otca pápeža Jána Pavla II.

Zdroj: wikipedia.org

Rýchle správy

Najčítanejšie