Správy

Tisíce potravinových kontrol: Salmonela vo vajíčkach a hydine, problémové ovocie a zelenina

V prvom polroku tohto roka prebehlo na Slovensku 25-tisíc kontrol zameraných na potraviny. Pozrite sa, aké pochybenia kontroly odhalili.

Ilustračný obrázok k článku Tisíce potravinových kontrol: Salmonela vo vajíčkach a hydine, problémové ovocie a zelenina
Zdroj: pixabay

Za šesť mesiacov tohto roka uskutočnili potravinoví inšpektori agrorezortu 25 000 kontrol potravín od prvovýroby až po pulty obchodov. Nedostatky zistili v 2363 prípadoch, čo predstavovalo 9,4 %. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) spolu s ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefom Bírešom.

„Kontroly vykonáva nielen na vlastný podnet Štátna veterinárna a potravinová správa, ale často aj na podnety spotrebiteľov,“ doplnila Matečná. Spotrebitelia sú podľa jej slov veľmi súčinní pri týchto kontrolách.

Podľa ústredného riaditeľa ŠVPS Bíreša výška udelených pokút za prvý polrok prevyšuje tri milióny eur. Vyplatenie tých väčších ešte podľa jeho slov „dobieha“, keďže ide o celý proces. Vyplatené sú už skôr tie menšie, blokové. Takýchto pokút inšpektori rozdali v prvom polroku tohto roka 842 v celkovej výške 29 059 eur.

Problém s pôvodom ovocia a zeleniny

Ako problematické sa podľa inšpektorov ukázalo podobne ako vlani ovocie a zelenina. Najviac pochybení si pripísali jablká, paprika, paradajky, hrozno, kapusta či kel.

Napríklad tiež vo vajíčkach a mechanicky separovanom hydinovom mäse našli nebezpečné baktérie salmonely.

Generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský zároveň doplnil, že popularita slovenských potravín narastá, na čom sa snažia priživiť špekulanti. „Špeciálne kontroly zamerané na vysledovateľnosť pôvodu čerstvého ovocia a zeleniny zistili závažné pochybenia v tomto smere,“ uviedol.

Potravinoví inšpektori napríklad zistili zamlčaný alebo sfalšovaný pôvod v prípade mrkvy a petržlenu z Poľska a Holandska a paradajok zo Španielska či Talianska, alebo Turecka. Takýto tovar na mieste zakázali ďalej distribuovať. Zistené nedostatky sa budú podľa ministerstva riešiť v správnom konaní, pričom pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 100 000 eur.

Takýto tovar podľa agrorezortu poškodzuje nielen spotrebiteľov, ale doplácajú naň aj poctiví slovenskí pestovatelia. Ide napríklad o trhovníkov, ktorí nakúpia ovocie či zeleninu v reťazcoch typu Cash&Carry, a potom ju vydávajú za svoju vlastnú produkciu. „Proti takýmto konaniam veľmi tvrdo zakročíme. Nebudeme mať pardon s nikým a kontroly ešte zintenzívnime,“ avizoval Lapšanský.

Previnilcov „vyškrtnú“

Zároveň sa našli pochybenia pri pôvode ovocia a zeleniny aj pri veľkých dodávateľoch, ktorí dodávajú tovar do maloobchodných reťazcov. „V mnohých prípadoch sa preukázateľne potvrdilo, že dodali viacej ovocia a zeleniny, ako sú schopní na svojich výmerách dopestovať,“ vysvetlil. Dokonca niekedy podľa jeho slov ponúkali plodiny v čase, kedy na Slovensku nedozrievajú.

Agrorezort sa podľa jeho slov dohodol aj s maloobchodnými reťazcami, že spoločnosti, ktoré takto konajú, nebudú na trhu pôsobiť. Budú „delistované“, teda nebudú môcť dodávať potraviny do reťazcov.

Pozrite si video, v ktorom hovorí ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM