Ľubomír Hudačko Správy

To snáď nie: V Tatranskom národnom parku niekto vyhodil MNOŽSTVO starých pneumatík

Podľa fotografie zverejnenej na sociálnej sieti sa niekto takýmto spôsobom zbavil minimálne dvadsiatich pneumatík.

Ilustračný obrázok k článku To snáď nie: V Tatranskom národnom parku niekto vyhodil MNOŽSTVO starých pneumatík
Zdroj: Facebook.com/tanap.sk

V Tatranskom národnom parku (TANAP) niekto vyhodil pri parkovisku na Bielej vode väčší počet starých použitých pneumatík, objavili ich počas víkendu. Správa národného parku to označila za aroganciu a bezohľadnosť voči chránenému územiu.

O náleze informovala na sociálnej sieti. Zároveň pripomenula, že pneumatiky sa rozkladajú viac ako 400 rokov, pričom do prostredia sa uvoľňujú rôzne toxické látky a ťažké kovy, ktoré spôsobujú zamorenie vody, pôdy či ovzdušia.

Správa najstaršieho národného parku pripomína, že odpad do prírody nepatrí. Predstavuje environmentálnu záťaž a potenciálne nebezpečenstvo pre živočíchy. Podľa fotografie zverejnenej na sociálnej sieti sa niekto takýmto spôsobom zbavil minimálne dvadsiatich pneumatík.

Pasca pre hmyz

„Pneumatiky predstavujú pascu pre hmyz, ktorý sa dostane do ich vnútra a nevie z neho uniknúť. V minulosti boli zaznamenané prípady, keď sa pneumatika vyhodená do prírody stala neželaným príveskom na krku jelenej zveri,“ uviedli z národného parku.

Paradoxom je, že hoci množstvo vyzbieraného odpadu počas akcie „Čisté hory" v horskom prostredí klesá, odpadkov sa ľudia podľa Správy TANAP-u zbavujú častejšie v podhorí a v blízkosti intravilánov tatranských osád. „Doslova ich vyhadzujú z okien áut,“ komentuje.

V pneuservise bezplatne

Konečný používateľ pneumatík môže odovzdať staré pneumatiky výrobcovi alebo distribútorovi, prípadne v pneuservise bezplatne.

„Nesmie ich likvidovať pálením ani skládkovaním. Za tento prečin hrozí fyzickej osobe pokuta až do výšky 1 500 eur, právnickej osobe a podnikateľovi až do výšky 120-tisíc eur,“ upozorňuje TANAP.

Pripomína, že ich odovzdaním poverenej spoločnosti sa zabezpečí ich bezpečná a efektívna likvidácia. „Podporíte recykláciu, ktorá umožní opätovné využitie materiálov na nové produkty, napríklad gumové dlaždice, izolačné materiály či asfalt. Eliminuje sa tak tvorba nového odpadu,“ dodal.

Zdroj: SITA
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM