Tlačové správy

Toaletný papier tiež vroloval do tretieho tisícročia

Na celom svete ročne použijeme až 42 miliónov ton toaletného papiera. Podľa prepočtov je to asi 184 miliónov roliek, na ktorých je namotaných 22 miliárd kilometrov komodity, bez ktorej si nevieme predstaviť svoje posedenia na toalete. Týka sa to najmä nás, obyvateľov vyspelejšej časti sveta.

Ilustračný obrázok k článku Toaletný papier tiež vroloval do tretieho tisícročia
Zdroj: TENTO

Asi dve tretiny toaletný papier takmer nepoužívajú, a to najmä v Afrike a veľkých častiach Ázie. Napriek tomu je jeho spotreba obrovská a musíme preto myslieť na udržateľnejšiu budúcnosť.

Svetový trh nie je možné zásobovať bez toho, aby sme sa nezamysleli nad dôsledkami pre životné prostredie. A veru, môžeme sledovať rôzne trendy viac či menej ekologickej výroby toaletného papiera. Je na nás spotrebiteľoch, či sa tiež vydáme ekologickejšou cestou. Tá jediná má zmysel na začiatku tretieho tisícročia, ak chceme žiť na pre ľudský život udržateľnej planéte. Toaletný papier je získavaný primárne zo stromov, a preto nie je jedno z akých, keďže nadmerná ťažba je pre prírodu zničujúca.

Aká je spotreba toaletného papiera?

Pre porovnanie, podľa portálu statista.com je celková spotreba papiera vo svete rôzna. Vedie USA s vyše 300 kilogramami papiera na osobu ročne, u nás v EÚ je to o dosť menej, asi 180 kilogramov. V USA sú na prvom mieste aj v spotrebe toaletného papiera, bežný obyvateľ minie 12,7 ki­logramu ročne, čo je asi 140 roliek. Pre porovnanie, napríklad v Číne je to len 4,4 kilogramu. V Európe minie najviac toaletného papiera obyvateľ Nemecka, a to asi 12 kilogramov alebo 136 roliek ročne.

Na Slovensku nepatríme medzi tých najväčších spotrebiteľov. Odhaduje sa, že použijeme menej ako deväť kilogramov toaletného papiera na osobu ročne. Stále však patríme v rámci svetového priemeru k intenzívnejším užívateľom mäkkých, často viacvrstvových variant v rámci toaletnej hygieny. A preto nie je jedno, aký toaletný papier používame.

Zdroj: TENTO

Trendy v udržateľnosti

Vo svete bolo najprv obľúbené používanie recyklovaného papiera. Záleží od spôsobu spracovania, ale jeho ekologickými nevýhodami sú výrazné používanie chemických prostriedkov, spotreba vody pri recyklácii a nižšia kvalita papiera. Na trhu nájdeme aj variant vyrobený z bambusu či cukrovej trstiny. Výhodou je, že tieto plodiny rýchlo dorastajú. Špeciálne bambus je nenáročný na zavlažovanie. Na druhej strane sa takýto papier dováža zo vzdialených krajín, čím sa vytvárajú dodatočné emisie pri transporte.

Ide o jeden z dôvodov, prečo sa väčšina pozornosti stále sústreďuje na to, ako sa dokážeme vyrovnať s výrobou toaletného papiera zo stromov predovšetkým v rámci Európy. Popri recyklácii teda vstupujeme do tretieho tisícročia s výzvou získavania celulózy, základnej suroviny na jeho výrobu, z udržateľného lesného hospodárstva. Jedného z lídrov šetrnej ťažby stromov tak, aby les mohol naďalej prosperovať, dokonca sa rozširovať, majú naši severskí susedia.

Zdroj: TENTO

Udržateľné lesné hospodárstvo zo severu

Fínsko patrí ku krajinám, ktoré majú ochranu lesov a ich udržateľnosť ako jednu z národných stratégií. Nemôžeme sa preto čudovať, že aj fínske spoločnosti majú tieto prístupy vo svojej DNA. Dobrým príkladom je Metsä Tissue, ktorá na Slovensku vyrába vo svojom žilinskom závode produkty pod značkou Tento. Nedávno predstavila na našom trhu nový rad toaletných papierov vyrobených zo 100 % celulózy pochádzajúcej práve z udržateľne obhospodarovaných lesov, vo veľkej miere z Fínska. Tú získava od asi 100-tisíc drobných vlastníkov lesov, ktorí všetci ťažia drevo podľa prísnych ekologických certifikovaných pravidiel. Ich podstatou je, že pôvod a spracovanie každého zoťatého stromu sú stopercentne vystopovateľné.

Každý strom je súčasťou šetrného prerieďovania, ktoré lesu neškodí a dovoľuje mu prosperovať a rásť. Získavanie celulózy sa deje v spracovateľských závodoch, kde sa snažia napĺňať ciele udržateľného rozvoja stanovené OSN. To znamená primárne míňať čo najmenej vody, nezaťažovať prírodu chemikáliami a vypúšťať čo najmenej CO₂. To si vyžaduje aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie na výrobu elektriny. V tomto zmysle sú spracovateľské linky Metsä vo fínskych mestách Joutseno, Kemi, Rauma, Äänekoski či švédskom Husume, jedny z najefektívnejších na svete.

Budúcnosť patrí celulóze

Zdroj: TENTO

Dostupnosť a kvalita recyklovaných drevných vlákien momentálne klesá. Musia totiž prejsť procesom starostlivého čistenia, pri ktorom sa spotrebuje veľké množstvo vody a energie. Naopak výroba papierových produktov z udržateľnej celulózy dosahuje viac ako 90 % efektívnu spotrebu materiálu, v porovnaní s približne 60 % mierou využitia pri recyklovaných vláknach. Výroba jednej rolky si vyžaduje o 40 % menej surovín ako jej ekvivalent z recyklovaných vlákien.[1] Spotrebitelia tak môžu ukázať svoj zodpovedný prístup k životnému prostrediu, nielen tým, že šetria toaletným papierom, prípadne používajú bidety, ale aj kúpou produktov, ktoré berú ohľad na prírodu.

[1] Zdroj: Metsä Tissue Žilina

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: TENTO
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM