Monika Vengrínová Rôzne

Toto dokázal dážď v Poprade: Na zaplavenej ulici hrozilo prepadnutie vozovky

Mesto naďalej odstraňuje následky prívalových dažďov, ktoré v noci z 20. na 21.mája poškodili historickú kanalizáciu v Strážach pod Tatrami a spôsobili zaplavenie Kukučínovej ulice a pivničných priestorov okolitých rodinných domov. SHMÚ však opäť vydal výstrahu pred silným lejakom.

Ilustračný obrázok k článku Toto dokázal dážď v Poprade: Na zaplavenej ulici hrozilo prepadnutie vozovky
Zdroj: Dnes24.sk

Dodávateľská spoločnosť pracujúca na spriechodňovaní poškodeného kanalizačného zberača pod Strážskym námestím najprv odkopala zavalenú dažďovú kanalizáciu. Rozmočený terén v okolí kanalizácie však spôsobil, že sa začalo zosúvať podložie cestnej komunikácie vedľa kanalizačného zberača. V dôsledku toho bol zosuv najprv provizórne spevnený.

Odborná komisia – pracovníci odboru výstavby, projektant a zástupca realizačnej firmy na mieste zavalenej kanalizácie zhodnotili stav s konštatovaním, že klenba starej kanalizácie je vplyvom tlaku vody narušená, časti kamennej klenby uvoľnené a hrozí zosuv v celej časti narušeného chodníka pre peších až po odbočku pod cestnú komunikáciu. Komisia preto odporúčala čo najskôr zasypať vykopanú ryhu, nakoľko hrozilo prepadnutie pravej strany vozovky Kukučínovej ulice vplyvom rozmočeného podložia komunikácie a zosuv i ľavého svahu s oddychovou zónou.

„Dodávateľská firma uložila 1000 mm betónové skruže so zámerom zachovať prietok z pôvodnej kanalizácie na usmernenie toku dažďových vôd, ktoré podmývajú brehy ryhy po odkrytí zavalenej kanalizácie. Skruže sú uložené tak, aby sa v prípade ďalších prívalových dažďov minimalizovalo ďalšie poškodenie miestnej komunikácie a voda z polí by mala pretekať len v uložených skružiach,“ informoval Imrich Kisel, samostatný pracovník ochrany, bezpečnosti a obrany MsÚ v Poprade. Dodávateľská firma vykoná ešte nevyhnutné provizórne úpravy terénu, ktoré ochránia dotknutý priestor pred ďalšími povodňovými škodami.

SHMU vydal aktuálne výstrahu 2. stupňa pre okres Poprad, kedy sa predpokladá 40 – 70 mm zrážok na dni 26.-27.máj. Aj z tohto dôvodu sa v lokalite naďalej vykonáva monitoring prostredníctvom hliadok mestskej polície. Priestor výkopových prác je zabezpečený kovovými zábranami a vodiacimi tabuľami.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM