Krimi

TRAGÉDIA v Tatrách: Na skialpinistov sa valila lavína, mladík prišiel o život

Skialpinisti podľa Horskej záchrannej služby lyžovali žľabom, ktorý sa v spodnej časti zužuje a vytvára pascu. Spustili lavínu, ktorá dvoch z nich zasypala.

Ilustračný obrázok k článku TRAGÉDIA v Tatrách: Na skialpinistov sa valila lavína, mladík prišiel o život
Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Horskí záchranári boli v stredu požiadaní o pomoc skialpinistom, ktorí lyžovali dole z Holého vrchu do Kamenistej doliny spolu s dvoma kolegami. Horská záchranná služba o tom informuje na svojej webstránke.

„Lyžovali žľabom, ktorý sa v spodnej časti zužuje a vytvára terénnu pascu. Spustili lavínu, ktorá dvoch z nich zasypala. Dvaja skialpinisti boli úplne kriticky zasypaní, teda celkom pod povrchom lavíny,“ informuje HZS.

Našiel kamaráta

Po prijatí správy požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu.

Na heliporte v Starom Smokovci nastúpili do vrtuľníka dvaja horskí záchranári a spoločne leteli do Kamenistej doliny. „Nezasypanému skialpinistovi sa pomocou lavínového vyhľadávača podarilo nájsť najskôr jedného kamaráta, ktorý bol približne jeden meter hlboko,“ konkretizuje ďalej HZS.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Po vykopaní bol podľa HZS krátko dezorientovaný z nedostatku kyslíka, ale hneď sa u neho spontánne obnovili životné funkcie. Ľahšie zranenú mal jednu dolnú končatinu.

Neúspešné oživovanie

„Obaja pokračovali v hľadaní ďalšieho kamaráta. Ten bol zasypaný v hĺbke 1,5 m a po vykopaní neboli u neho prítomné životné funkcie, preto začali s jeho oživovaním. Po prílete vrtuľníka lekár VZZS spoločne so záchranármi HZS pokračovali v oživovaní. Žiaľ bezúspešne,“ uviedla ďalej Horská záchranná služba v stanovisku.

Následne boli transportovaní na Podbánske, kde zraneného prevzala posádka RZP na prevoz do nemocnice.

„Telesné pozostatky 25-ročného skialpinistu boli odovzdané príslušníkom Polície a obhliadajúcemu lekárovi,“ doplnili na záver z Horskej záchrannej služby.

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM