Tridsať nabitých hodín v Bratislave. Tretiaci z biliniek u prezidenta, v parlamente, v divadle i na výstavách
Čo dokážete stihnúť za tridsať hodín? Ísť do práce či do školy, nakúpiť, zašportovať si, stretnúť sa s priateľmi..?
Študenti tretieho ročníka bilingválnej slovensko-nemeckej sekcie Gymnázia na Ulici Dominika Tatarku v Poprade mali jeden a štvrť dňa v našom hlavnom meste plný zaujímavých stretnutí, rozhovorov, prehliadok bežne neprístupných priestorov a návštev výstav.
Prvá zastávka počas dvojdňovej exkurzie bola na najlepšej bratislavskej adrese – v Prezidentskom paláci, kde bilingvalistov privítal domáci pán – prezident Andrej Kiska. Prijal ich v najkrajšej sále, do ktorej prichádzajú významní politici a štátnici. Po neformálnom rozhovore s hlavou štátu si študenti prezreli aj ďalšie zaujímavé priestory Grasalkovičovho paláca.
Potom kroky žiakov 3. E a 3. F viedli na výstavu Bibliotéka. V stánkoch mnohých slovenských i zahraničných vydavateľstiev si mohli knihy nielen poprezerať, ale si ich aj kúpiť.
A nasledoval ďalší program – pre mnohých vrchol zaujímavého zájazdu – návšteva predstavenia v Slovenskom národnom divadle. Hra o kontroverznej režisérke Tretej ríše Leni Riefenstahlovej študentov zaujala témou, spracovaním i hereckými výkonmi. Hlavnú úlohu napísal bývalý študent popradských „bilingválok“ Roman Olekšák pre Zdenu Studénkovú.
Druhý deň bratislavskej exkurzie nezaostával za prvým. Jedna skupina študentov sa opäť vrátila so SND, kde sa dozvedela o procese vzniku divadelnej inscenácie, nakukla do zákulisia našej prvej scény, ba dokonca stála na javisku pripravenom na aktuálnu premiéru.
Zaujímavý program mala aj druhá časť bilingvalistov – tá bola v Národnej rade SR i na Bratislavskom hrade a dostala sa do reprezentačných priestorov, ktoré bežný smrteľník nenavštívi.
A ešte stále nebol koniec! Obe skupiny študentov sa v Dezorzovom lútkovom divadle (jedinom slovenskom bábkovom divadle pre dospelých) stretli s pracovníkmi Goetheho inštitútu, aby sa od nich dozvedeli, čo im môže ponúknuť. Knižnicu Inštitútu predstavil spisovateľ Michal Hvorecký a tak sa debata dotkla aj literatúry.
Záverečnou bodkou bola výstava Cosmos Discovery, ktorá študentom priblížila mnoho zaujímavého zo spoznávania vesmíru.
Tak čo poviete? Páčil by sa vám taký zájazd? Bilingvalisti sa zhodli, že aj keď bol náročný, priniesol im nezabudnuteľné zážitky a dojmy. Dodajme, že aj vďaka spoločnosti Schüle Slovakia Poprad, ktorá projekt finančne významne podporila.