Marcel Páleš Správy

Turisti si môžu vydýchnuť: Za vstup do Tatier platiť nebudeme

Turisti sa spoplatnenia vstupu do niektorých častí Tatier obávať nemusia. Chystaná novela zákona o ochrane prírody dáva síce štátnym ochranárom možnosť vyberať poplatky, tí sa ju však zatiaľ využiť nechystajú.

Ilustračný obrázok k článku Turisti si môžu vydýchnuť: Za vstup do Tatier platiť nebudeme
Zdroj: TASR

Ako sme vás už informovali, štátni ochranári zvažovali, že za vstup do chránených území budú vyberať vstupné. Ako príklad im poslúžili Poliaci, ktorí časť Tatier spoplatňujú už dvadsať rokov. Kam v tejto veci napokon dospeli?

Peniaze by pomohli chráneným územiam

Zatiaľ sa vstupné vyberá len v Slovenskom raji. Ide obciam, nie ochranárom. Myšlienku spoplatnenia chránených území víta Ján Roháč z nadácie Ekopolis. Tvrdí, že pokiaľ bude systém nastavený rozumne, tak to môže chráneným územiam pomôcť.

„Umožní to, aby z peňazí mala prínos ochrana prírody a miestni obyvatelia. Ak by tie peniaze skončili v Bratislave, tak z toho neprofituje nikto,“ uviedol.

Neoplatí sa im to kvôli enviromentálnemu fondu

Spoplatniť vstup do chránených území je možné aj dnes. Štátnym ochranárom sa to podľa denníka Pravda neoplatí, pretože výnosy zo vstupného by museli odvádzať environmentálnemu fondu a nemohli by s nimi nakladať sami. Pripravovaná novela zákona o ochrane prírody a krajiny by mala od budúceho roka umožniť, že výnos by dostávali priamo ochranári.

Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko by síce nebol proti, žiadna zmena sa však podľa neho nechystá, píše ďalej denník Pravda. Zelený rezort vstupné do Tatier vylúčil.

Poprad 24/webnoviny, pravda

  • Foto: ilustračné
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie