Monika Vengrínová Rôzne

Univerziáda štartuje v sobotu otváracím ceremoniálom: Na Štrbské Pleso sa vyberte skôr a auto nechajte doma

Športové podujatie celosvetového významu štartuje už o pár dní. Otvárací ceremoniál sľubuje emócie a pôsobivú atmosféru. Okrem športových výkonov štyroch stoviek športovcov z 31 krajín si budú môcť návštevníci vychutnať aj kultúrny program a rôzne sprievodné aktivity, a to počas celých deviatich dní

Ilustračný obrázok k článku Univerziáda štartuje v sobotu otváracím ceremoniálom: Na Štrbské Pleso sa vyberte skôr a auto nechajte doma
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

Príďte si užiť pravú zimnú športovú atmosféru na Štrbské Pleso už túto sobotu 24.januára, kedy Svetovú zimnú univerziádu oficiálne otvorí ceremoniál. Začína o 18:00, organizátori však návštevníkov vyzývajú, aby si príjazd naplánovali o čosi skôr a vyhli sa tak zápcham a prípadnému zdržaniu.

Posilnené električkové i vlakové spoje

„Verím, že návštevníci využijú jedinečnú možnosť a prídu sa pozrieť na toto významné športové podujatie. Všetkých však chceme poprosiť, aby svoje autá nechali buď v Tatranskej Štrbe, vo Vyšných Hágoch, alebo inde vo Vysokých Tatrách, prípadne v Poprade a využili ozubnicovú železnicu zo Štrby na Štrbské Pleso a električku, ktorá bude jazdiť z Popradu cez Starý Smokovec až na Štrbské Pleso,“ vyzval starosta obce Štrba Michal Sýkora.

Každý deň počas univerziády budú posilnené električkové i vlakové spoje, a to nielen z Popradu a z územia Vysokých Tatier, ale i zo širšieho regiónu v smere zo Starej Ľubovne a Tatranskej Lomnice. Pre študentov a dôchodcov bude električka i zubačka na Štrbské Pleso zadarmo. Pre lyžiarov bude pripravená náhradná doprava v podobe skibusov, ktoré budú jazdiť dva v posilnenom režime, v intervaloch 15 až 20 minút. Lyžiarske stredisko na Štrbskom Plese bude otvorené počas celej univerziády.

Každý deň program pred medailovými ceremoniálmi

Čo sa týka otváracieho ceremoniálu, organizátori sľubujú úžasne pôsobivú atmosféru. „Ceremoniál bude dôstojný, úprimný a skromný. Vnem každého jedného návštevníka ale bude veľmi veľmi príjemný. Najskôr prídu jednotlivé športové delegácie, budú sa vztyčovať vlajky všetkých 31 krajín, hrať hymna. Samozrejmosťou bude slávnostné zapálenie univerziádneho ohňa a chýbať nebude ani krátky kultúrny program,“ prezradil Milan Hagovský z Centra rozvoja turizmu Prešovského samosprávneho kraja s tým, že účasť už potvrdil aj prezident SR Andrej Kiska, predseda parlamentu Peter Pellegrini i minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler.

Od nedele počas športových dní až do nasledujúcej nedele 1.februára to na Štrbskom Plese bude žiť nielen športom, ale i kultúrou a rôznymi sprievodnými akciami a podujatiami. Každý deň pred medailovým ceremoniálom bude polhodinový program. Začínať i končiť bude fujarou, ktorá je zapísaná do kultúrneho svetového dedičstva UNESCO. Potom bude nasledovať tanec a hudba tradičnej ľudovej kultúry, ukážka zvykov a klasické i súčasné umenie v podobe tanca a hudby.

Zabijačka, karling či Golf disc

Vytvorené bude Tatranské regionálne centrum s informačnou zónou Krajskej organizácie cestovného ruchu (CR), Oblastných organizácií CR a Združení CR, remeselníckou zónou a zónou pre zahraničných novinárov a účastníkov univerziády, kde bude zabezpečený informačný servis a špeciálny kultúrny program.

„Na programe budú participovať mestá Štrba, Poprad, Spišská Belá, Vysoké Tatry, Liptovská Teplička, Svit a Veľká Lomnica. Bude to však o celom tatranskom a podtatranskom regióne,“ uviedol Hagovský. Ďalšími sprievodnými podujatiami a aktivitami budú napr. Tatry Ice Master, zabíjačka na Štrbe, Tatranský karling, Golf disc, program pre návštevy škôl, súťaž cez sociálne siete „Tatranský reportér“ a pod.

Nezabudlo sa ani na detičky

Pre návštevníkov budú pripravené aj rôzne materiály, mapky areálu, magnetky, pohľadnice a iné suveníry. Pri príležitosti organizácie univerziády bola vydaná i publikácia Tatranský pohár v anglickom jazyku. Na pošte na Štrbskom Plese bude 26.januára k dispozícii i príležitostná poštová pečiatka, ktorá bude následne propagovaná na celom svete. „V kremnickej mincovni bude vyrazená i pamätná minca a návštevníci si aj sami budú môcť mincu so symbolom univerziády a Štrbským Plesom alebo štrbský denár s vyobrazeným veľmi vzácnym šoldovským krížom, vyraziť,“ dodal Sýkora.

Nezabudlo sa ani na deti, pre ktoré budú vyhradené dva detské kútiky. Jeden v spomínanom regionálnom centre a druhý v informačnom centre Štátnych lesov TANAP-u, kde sa budú premietať i filmy o zvieratkách a prírode a deťom sa budú venovať aj pracovníci TANAP-u.

Tlačovka k unvierziáde
7
Galéria
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM