ÚPN spustil elektronickú knižnicu

WEBNOVINY.SK

Webnoviny -

Foto: ilustračné foto SITA BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Ústav pamäti národa dnes na svojom webe www.upn.gov.sk spustil projekt Elektronickej knižnice ÚPN.

Ako jedna z prvých inštitúcií na Slovensku sprístupňuje vo formáte PDF publikácie, ktoré sú už vypredané. Širokej verejnosti, pamätníkom, ale aj mládeži sú tak zadarmo k dispozícii monografie, edície dokumentov i zborníky z vedeckých konferencií. V súčasnosti je k dispozícii deväť publikácií.

Hovorca ÚPN Ján Pálffy povedal, že ich bude ústav postupne dopĺňať.

Záujemcovia si môžu stiahnuť elektronickú verziu knihy August 68 – okupácia a občiansky odpor na Slovensku v obrazových dokumentoch Archívu Ústavu pamäti národa, ďalej publikácie Daniela Atanáza Mandzáka Agent a špión Vatikánu, tiež od Vladimíra Palka a Bernarda Jaška Odpor proti komunizmu v Zbore národnej bezpečnosti.

Elektronická knižnica ponúka aj dve diela Martina Lacka Dotyky s boľševizmom (Dokumenty spravodajstva slovenskej armády 1940 – 1941) a Proti Poľsku – Odraz ťaženia roku 1939 v denníkoch a kronikách slovenskej armády.

Knižnica obsahuje aj Dokumenty k procesu s katolíckymi biskupmi Janom Vojtaššákom, Michalom Buzalkom a Pavlom Gojdičom od Róberta Letza. Záujemcovia tu tiež nájdu publikácie Hlinkova garda 1938 – 1945 od Petra Sokoloviča, Spravodajské eso slovenského štátu: Kauza Imrich Sucký od Mateja Medveckého a knihu 20. výročie Nežnej revolúcie.

Tento článok nie je možné komentovať.