Samospráva

Určite vás bude zaujímať: Cestovanie v popradskej MHD bude v tento deň zdarma!

Mesto Poprad sa aj tento rok zapojí do Európskeho týždňa mobility, ktorý bude prebiehať v dňoch od 16. 9. do 22. 9. 2019.

Ilustračný obrázok k článku Určite vás bude zaujímať: Cestovanie v popradskej MHD bude v tento deň zdarma!
Zdroj: Mesto Poprad

Ide o najväčšie a najrozšírenejšie podujatie, ktorého cieľom je ovplyvniť mobilitu, mestskú dopravu a zlepšiť zdravie a kvalitu života občanov. Európsky týždeň mobility umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika. Práve takýmito spôsobmi dopravy sa totiž môžu znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalita ovzdušia a mestské časti tak môžu byť príjemnejšími miestami pre život a prácu.

Cestovanie v MHD zadarmo

Popradská samospráva sa rozhodla pripraviť viacero zaujímavých akcií. „Prvou bude možnosť bezplatného cestovania mestskou hromadnou dopravou a to v pondelok 16. 9. 2019. Jeden autobus totiž môže na ceste nahradiť až desiatky áut,“ uviedla popradská radnica.

Nechať svoje automobily „oddychovať“ a zvoliť inú alternatívu môžu obyvatelia ako i návštevníci mesta aj v stredu 18. 9. 2019, pre všetkých je totiž pripravená 5 hodinová jazda zadarmo na nových verejných bicykloch ANTIK a to prostredníctvom zadania akciového kupónu 2DH8Y7.

„Prejdime sa spolu“ je hlavným sloganom tohtoročného Európskeho týždňa mobility. Mesto Poprad si preto pre školákov pripravilo celotýždňovú aktivitu s názvom Popradský pešivláčik.

„Je to ekologický, bezpečný, rýchly spôsob dopravy do škôl. Cieľom aktivity je motivácia žiakov základných škôl a zároveň ich rodičov, aby počas jedného týždňa nahradili cestovanie do školy autom príjemnou rannou prechádzkou s ostatnými kamarátmi zo školy. Aktivita podporuje zdravý životný štýl detí, posilňuje priateľské vzťahy medzi spolužiakmi a vzájomnú komunikáciu, podporuje vedomosť detí o dopravných predpisoch pre chodcov,“ uviedla popradská radnica.

Dodala, že žiaci a ich rodičia takto zároveň predchádzajú zápcham a znečisťovaniu ovzdušia v našom meste. Aktivita je určená pre žiakov (1. – 4. ročníka) základných škôl v meste Poprad, ktorí budú takto zároveň súťažiť za svoju školu. Každé školské ráno v rámci trvania aktivity odprevadí rodič alebo poverená osoba žiakov do školy v skupine. Rodičia sa môžu medzi sebou dohodnúť na harmonograme a zastávkach, ktoré sa vytvoria na ceste do školy podľa miesta bydliska žiakov.

„Žiaci na týchto zastávkach počkajú na rodiča alebo poverenú osobu, ktorá ich vyzdvihne a odprevadí k budove školy. Po príchode do školy rodič (poverená osoba) oboznámi koordinátora aktivity z danej školy o počte žiakov v skupine, ktorú v ten deň do školy sprevádzal. Koordinátor zaznamená mená žiakov. Víťazom je každý, kto sa do aktivity zapojí, nakoľko tým podporí svoje zdravie a prispeje k ochrane životného prostredia a zníženiu znečisťovania ovzdušia uhlíkovými emisiami z áut,“ informoval magistrát.

Výzva

„Vyzývame občanov mesta, žiakov základných a stredných škôl a cestujúcu verejnosť, aby sa zapojili do ETM a podporili ekologickejší spôsob dopravy. Do európskeho týždňa mobility je možné zapojiť sa okrem jazdou na bicykli či chôdzou aj tak, že zverejníte vhodnú, tematicky ladenú fotografiu na instagram s hashtagom #europskytyzden­mobility a inšpirujte tak aj ostatných,“ dodala popradská radnica.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Popradu a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie