Tlačové správy

Úspešní študenti popradského „nového gympla“. Uspeli v celoslovenských IT súťažiach

Gymnázium na Ulici Dominika Tatarku v Poprade bolo v minulosti priekopníkom vo vyučovaní informatiky na gymnáziách v meste pod Tatrami.

Ilustračný obrázok k článku Úspešní študenti popradského „nového gympla“. Uspeli v celoslovenských IT súťažiach
6
Galéria
Zdroj: Spojená škola, Ul. Dominika Tatarku, Poprad

Po rokoch sa škola rozhodla vrátiť k modelu s posilnenými hodinami informatiky a zaviedla nový predmet – aplikovanú informatiku, ktorá sa zameriava najmä na algoritmické myslenie a programovanie. Na konci aktuálneho školského roka sa dá povedať, že toto rozhodnutie bolo správne. Dôkazom toho sú aj úspechy žiakov v súťažiach na celoslovenskej úrovni.

V súťaži Junior Internet, ktorú zorganizovala Asociácia pre mládež, vedu a techniku, v kategórii JuniorLearn sa škola môže pochváliť prvým miestom, ktoré získal Ján Kubičko so svojou stránkou Voccaby. Jej účelom je pomôcť študentom s učením sa cudzích slovíčok. Prvé miesto Jano získal aj v programátorskej súťaži PythonCup 2022 v konkurencii stoviek súťažiacich v celoslovenskom kole. Súťaž je určená pre žiakov, ktorí majú záujem o programovanie v jazyku Python s využitím jeho grafických možností.

Zdroj: Spojená škola, Ul. Dominika Tatarku, Poprad

Študenti z „nového gympla“ sa zapojili aj do súťaže ENTER olympiáda v programovaní, ktorej cieľom je viesť žiakov k tímovej práci pri tvorbe inovatívnych projektov s využitím micro:bitov. Naučia sa programovať, rozvíjať svoju kreativitu, logicky uvažovať a hľadať prepojenie s praxou. V konkurencii 43 škôl z celého Slovenska „novogymplácky“ tím s názvom BitGame v zložení Nina Petlánová a Ján Kubičko získali skvelé druhé miesto. Čo je za ich úspechom prezradí krátky rozhovor.

Kedy ste prvýkrát počuli o micro:bitoch?

Bolo to na začiatku 1. ročníka na hodine aplikovanej informatiky. Naučili sme sa ich programovať a potom sme mali vyrobiť naše vlastné projekty s použitím micro:bitu. To bol začiatok tvorby nášho projektu s názvom BitArcade.

Prezradíte podrobnosti o vašom úspešnom projekte?

Náš projekt je herná konzola so štyri hrami. Cieľom nášho projektu je nielen rozvoj motorických a reakčných zručností u zdravotne znevýhodnených detí a starších ľudí, ale aj to, aby sa užívateľ zabavil. Projekt sa začal ako nápad na hodine aplikovanej informatiky. Napadlo nám vytvoriť display z LED pásikov a naprogramovať tam hru Pong. To bol náš pilotný projekt. Po prezentácii nás pani učiteľka informatiky oslovila so súťažou ENTER. Rozhodli sme zapojiť sa, náš projekt sme začali zdokonaľovať a prihlásili sme ho do súťaže.

Súťaž ENTER-Study je celoslovenská súťaž, v ktorej je veľká konkurencia. Neobávali ste sa, že ako prváci ste postúpili rovno do celoslovenské­ho kola?

Mnohí študenti sa do súťaže prihlásili s projektmi, ktoré boli v porovnaní s naším prototypom oveľa jednoduchšie. Skutočnou konkurenciou boli pre nás až deviati finalisti, ktorí urobili niečo originálne a s dobrou myšlienkou.

Zdroj: Spojená škola, Ul. Dominika Tatarku, Poprad

Po skúsenostiach v tejto súťaži sú pre vás micro:bity len školským projektom? Alebo sú pre vás súčasťou budúceho reálneho života?

Micro:bity sú určené hlavne na učenie sa programovať a pracovať s hardwarom. Nie sú preto určené pre využitie v reálnych produktoch, ale je to skvelý nástroj na vytvorenie jednoduchých prototypov nejakého nápadu. Ten sa v budúcnosti môže globálne uplatniť už spracovaný s kvalitnejšími komponentmi.

Aké máte nápady do budúcnosti?

Máme niekoľko nápadov, ale chceme súťažiť ďalej, takže nič konkrétne neprezradíme :) .

Aká je podľa vás budúcnosť IT?

Janko: Už teraz sú počítače a iné technológie neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života a v budúcnosti to bude podľa mňa pokračovať. Navyše, pokrok v oblasti umelej inteligencie sa bude čoraz viac a viac zrýchľovať, čo nám výrazne ovplyvní život.

Nina: Myslím si, že v budúcnosti sa informatika bude viac a viac prepletať aj s prírodnými vedami a výrazne nám pomôže s pokrokom. Veľmi ma teší, že v dnešnej dobe má takmer každý prístup k rôznym zdrojom a materiálom, vďaka ktorým sa môžeme naučiť programovať. Už iba jeho základy nám môžu pomôcť riešiť rôzne problémy.

Úspešným žiakom držíme palce v ďalších súťažiach a pri realizácii projektov, ktoré možno v budúcnosti pomôžu nám všetkým. Priestor na kreativitu im ponúkajú aj hodiny aplikovanej informatiky.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Spojená škola, Ul. Dominika Tatarku, Poprad
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM