Úspešný štart Slovákov v popradskej kvalifikácii na MS. Grékov zdolali 3:0

Slovenskí volejbaloví reprezentanti odštartovali úspešne kvalifikačný turnaj o postup na majstrovstvá sveta 2014, keď v Poprade zdolali Grécko 3:0. V sobotu sa o 17:30 stretnú Slováci s Ukrajinou, ktorá v piatok nestačila na Fínsko.

Ilustračný obrázok k článku Úspešný štart Slovákov v popradskej kvalifikácii na MS. Grékov zdolali 3:0

Slovensko – Grécko 3:0 (16, 21, 21)
Rozhodoval: Kolarevič (Srb.), Mezöffy (Maď.), 2500 divákov.

Slovensko: Skladaný, M. Nemec, Kohút, Kmeť, Ogurčák, L. Diviš st., libero Ondrušek (Bencz, Zaťko). Tréner: S. Gulinelli.
Grécko: Filippov, Tzourits, Petreas, Soultanopoulos, Protopsaltis, Fragkos, libero Stefanou (Smaragdis, Prousalis). Tréner: S. Drikos.

Slováci začali duel v zaplnenej popradskej aréne perfektne a po dvoch esách Nemca viedli 6:1. Kouč hostí si vypýtal timeout. Na prvom technickom timoeute viedli Slováci 8:3. Domáci volejbalisti hrali v pohode, súpera prevyšovali v každej činnosti a pri servise Kmeťa a po tvrdom útoku Nemca viedli už 13:7. Po druhom gréckom „tajme“ sa blokmi blysli Nemec a Kohút a bolo už 15:7. Po ďalšom ese výborne hrajúceho Nemca bolo už 18:9. Slováci mali jasne navrch aj v ďalšom priebehu a po Divišom útoku z kolíka bolo 23:14. Prvý set ukončil technickým úderom Ogurčák a Slováci ho vyhrali 25:16.

Úvod druhého setu bol vyrovnaný, oba tímy sa ťahali bod po bode. Na prvom technickom timeoute viedli Gréci 8:7. Hostia si vypracovali prvý brejk v tomto sete a vyhrávali po ese ich najlepšieho hráča univerzála Tzouritsa 11:8. Time Slovensko. Ogurčák esom znížil na 11:12. Gréci opäť ušli na tri body, ale Slováci znížili na 14:15 a po šťastnom ese o pásku v podaní Diviša vyrovnali na 16:16! Následne zablokoval grécky útok Nemec a domáci volejbalisti prvýkrát v tomto sete viedli – 17:16. Slováci sa rozbehli, Diviš dal ďalšie eso, Tzourits aut a bolo 19:16. Hostia znížili na 19:18 a dráma vrcholila. Koncovku setu však mali Slováci v rukách a prvý setbal vybojoval Ogurčák – 24:21. Hneď prvý využil Diviš a Slováci vyhrali druhý set 25:21.

Tretí set bol od úvodu v réžii Slovákov, ktorí viedli 5:2 a 8:4. Po výbornom úvode a náskoku 10:5 prišiel menší útlm a Gréci po našich chybách znížili na 10:8. Potom sa však parádnym blokom blysol kapitán Kmeť a bolo 11:8. Popradská aréna bola na nohách. Aj ďalšia lopta patrila domácim a po Ogurčákovom šikovnom smeči bolo 12:8. Gréci sa nevzdávali a znížili na 14:13. Na druhom technickom timeoute bolo 16:14 pre Slovákov. Slováci viedli už 19:16, ale hostia dokázali vyrovnať na 19:19. V koncovke dvakrát perfektne zapracoval v poli Ondrušek a Nemec dvomi útokmi zvýšil na 23:20. Duel nakoniec ukončil esom Nemec, Slováci vyhrali tretí set 25:21 a celý duel 3:0. Informoval web Slovenskej volejbalovej federácie.

Flavio Gulinelli, tréner SR: „Zvládli sme prvý zápas veľmi dobre, nestratili sme ani set a som veľmi spokojný. Udržali sme úroveň našej hry a tempo až do konca a to je dôležité. To bolo podľa mňa dnes kľúčové. Začali sme vo veľkom tempe, ale Gréci potom ožili a boli nepríjemní. Dokázali sme však na to reagovať a nedovolili sme súperovi dostať sa do tempa. Informácia, že dokážeme otočiť aj nepriaznivé stavy, je pre mňa veľmi cenná a dá sa na tom stavať.“

Marek Kardoš, asistent trénera SR (zdroj RTVS): „V prvom sete sme zatlačili súpera servisom, a potom sa nám hralo veľmi dobre. Horšie to bolo v druhom a treťom dejsve. Grékom sme dovolili priblížiť sa v skóre zbytočnými chybami, keď sme strácali jednoduché lopty. Následne sme však prebrali iniciatívu opäť my a dodržiavali taktické pokyny až do konca. Nebol to pekný zápas, ale z taktického hľadiska sme spokojní, že sme vyhrali 3:0 a mohli sme odložiť sily do ďalších stretnutí.“

Priamo na svetový šampionát do Poľska postúpi víťaz M-skupiny a druhý najlepší zo všetkých kvalifikačných skupín.