Správy

Uzamkli vchody, zriadili recepciu: V škole pod Tatrami museli zaviesť špeciálne opatrenia

Škola tiež veľmi úzko spolupracuje s rodičmi, upozorňuje ich na všetky podozrivé zmeny v prejavoch žiakov a následne organizuje osobné stretnutia.

Ilustračný obrázok k článku Uzamkli vchody, zriadili recepciu: V škole pod Tatrami museli zaviesť špeciálne opatrenia
Zdroj: TASR

Bezpečnosť v školách sa snažia po nedávnych tragických udalostiach v Prahe a vyhrážkach na Slovensku zvýšiť aj v Starej Ľubovni. Riaditeľka Základnej školy (ZŠ) Komenského Alžbeta Chamillová pre TASR potvrdila, že zrealizovali viaceré opatrenia.

„Osadili sme kamerový systém ku všetkým trom vchodom školy a posilnili dozor na všetkých chodbách v budove. So všetkými zamestnancami sme mali mimoriadnu poradu, školenie ohľadom šikany, kyberšikany a bezpečnosti. Zaviedli sme tiež ranné kruhy so žiakmi ohľadom zistenia prípadných problémov žiakov, napríklad psychických a podobne,“ priblížila Chamillová.

Vytvorili chill zónu

Okrem toho uzamkli vchody počas vyučovania a zriadili recepciu so stálou službou vo vestibule školy.

Zároveň mali žiaci so svojimi triednymi učiteľmi hodinu, kde sa tejto téme venovali. Školská špeciálna pedagogička monitoruje situáciu v triedach denne počas veľkej prestávky a zároveň v škole vytvorili „chill“ zónu, kde žiaci podľa rozpisu trávia denne prestávky. Majú tam k dispozícii stolný tenis, šach, fit lopty či stolové hry.

V miestnej ZŠ Za vodou sprísnili kontrolu pohybu cudzích osôb, na recepcii sa musí každý preukázať dokladom totožnosti a zapísať do knihy návštev.

„Zaviedli tam tiež video zvončeky pre cudzie osoby. Dvere do vchodu otvárajú iba dospelé poverené osoby s čipom. Stretnutia s rodičmi a návštevami sú možné iba na základe rezervácie termínu. Okrem toho majú v prípade potreby dohodnutú kontaktnú osobu na polícii,“ doplnil primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko.

Vyhodnocujú klímu

V rámci výučby zvýšili pedagogickí zamestnanci pozornosť na zmeny v správaní. Špeciálny a sociálny pedagóg v rámci výchovnej a vzdelávacej komisie na pravidelnej báze monitorujú a vyhodnocujú sociálnu „klímu“ a vzdelávacie výsledky detí v riziku.

Informácie, ako postupovať pri identifikovanom patologickom správaní, následne poskytujú ostatným učiteľom.

Škola tiež veľmi úzko spolupracuje s rodičmi, upozorňuje ich na všetky podozrivé zmeny v prejavoch žiakov a následne organizuje osobné stretnutia.

Ministerstvo vnútra SR chce v súvislosti s udalosťami u našich susedov realizovať v školách bezpečnostný audit, ktorý pripravuje pracovná skupina zložená zo zástupcov Prezídia a Akadémie Policajného zboru, odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra, takisto Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity, Úradu vlády SR, rezortov školstva, dopravy i Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

Uskutoční sa formou dotazníka, ktorý má poukázať na slabiny a medzery v zabezpečení konkrétnej školy.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM