Peter Handzuš Rôzne

V botanickej záhrade kvietky dokvitajú. O týždeň zatvorí svoje brány

Vegetačné obdobie tatranskej flóry sa pomaly končí. O týždeň, v nedeľu 15. septembra po pätnástej hodine, zatvorí svoje brány aj Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici.

Ilustračný obrázok k článku V botanickej záhrade kvietky dokvitajú. O týždeň zatvorí svoje brány
Zdroj: Dnes24.sk

„V tomto týždni už toho nekvitne veľa. Dokvitajú len tie druhy, ktoré sa rozhodli znovu zakvitnúť. Návštevníci tak môžu ešte v týchto posledných siedmich dňoch vidieť žlté kvety žltohlava najvyššieho, prasatnice jednoúhorovej či fialové kvietky zvončeka tatranského. V záhrade už cítiť prichádzajúcu jeseň v povetrí, listy stromov sa začínajú sfarbovať do žlta a červena. Je to veľmi pekné obdobie v botanickej záhrade,“ pozýva návštevníkov na posledné potulky medzi tatranskou kvetenou Janka Černická, vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu.

Čulý ruch v záhrade neustane

Verejnosti bude botanická záhrada opätovne prístupná až o sedem mesiacov. Kým však napadne prvý sneh, nezostane prázdna. „Musíme pozbierať všetky menovky kvietkov a uschovať ich pred nepriazňou počasia. Budeme kosiť všetky trávnaté plochy, musíme stihnúť dôkladne vyplieť všetky alpíniá, skalky a hriadky v zásobnej záhrade. Aj v tomto roku budeme vypúšťať všetky jazierka a čistiť ich dná od nánosov bahna. No a súčasne budeme triediť a čistiť okolo sto druhov semien kvietkov, ktoré sme nazbierali počas leta a vysievať ich do zásobnej záhrady. Aby sme na jar mohli dopĺňať a obnovovať jednotlivé alpíniá v záhrade a zároveň aj ponúkať návštevníkom na predaj nové sadenice kvietkov,“ vyratúva neľahké práce Janka Černická.

Počas uplynulých 130 dní stihlo alpíniá plné vzácnej a často oku turistu i nedostupnej tatranskej kveteny vidieť viac ako sedem a pol tisíc návštevníkov. Tí si z botanickej záhrady odniesli takmer 2 500 sadeníc kvietkov a stromčekov. „Najväčší záujem bol, tak ako každoročne, o plesnivec, horce, lomikameň a dryádku. Vypredali sme aj sadenice vŕby, no predávala sa aj borovica limba, kosodrevina a jedľa,“ mohla po sezóne konštatovať Janka Černická.

Tristo druhov rastlín a drevín

Verejnosti bola Expozícia tatranskej prírody po prvýkrát sprístupnená 15. júna 1992. Odvtedy každoročne od druhej májovej nedele až do druhej septembrovej nedele majú návštevníci možnosť pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov. Na ploche takmer tri hektáre v ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach sa tu predstavujú takmer tri stovky bylín a drevín počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.

Turisti, ktorí prídu do Tatranského národného parku v jesenných dňoch a počas zimy, môžu vidieť vzácnu tatranskú kvetenu v Múzeu TANAPu Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici. V presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne je celoročne vystavených približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré v botanickej záhrade nie je možné dopestovať.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM