V Levoči už budú chodiť sanitky bez lekárov: Ktorých miest sa to ešte dotkne?

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR začalo rušiť od začiatku tohto roka stanice rýchlej lekárskej pomoci (RLP). Znamená to, že v niektorých oblastiach už za pacientmi nebudú chodiť sanitky s lekármi, ale iba so zdravotníckymi záchranármi (RZP).

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku V Levoči už budú chodiť sanitky bez lekárov: Ktorých miest sa to ešte dotkne?
Zdroj: TASR

Zmeny sa v januári dotkli Kolárova, vo februári Sabinova, Rajca, Levoče, Kysuckého Nového Mesta a Tornale. V marci príde na rad Zavar, Rovinka či Bratislava Ružinov I. Rezort zdravotníctva pacientov upokojuje. Hovorí, že zmenu urobil na žiadosť samotných poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby a so súhlasom operačného strediska. Ministerstvo už podobný krok urobilo v roku 2013, z RLP sa na RZP transformovalo 26 staníc.

„Pacienti to pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nepocítia, bude poskytovaná ako doteraz – v plnej kvalite, rozsahu, dostupnosti a v najužšej spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby,“ povedala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Na zmeny v niektorých mestách ako prvý upozornil portál tvnoviny.sk. Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ) František Majerský ľudí upokojuje – nie je dôvod na paniku.

„Zdravotná starostlivosť bude zabezpečená. Zdravotnícki záchranári sú plne kompetentní zvládať akútne stavy, sú na to školení. Zdravotná starostlivosť nebude ohrozená,“ uviedol Majerský, podľa ktorého si v prípade potreby posádky zavolajú Rýchlu lekársku pomoc (RLP) alebo Vrtuľníkovú záchrannnú zdravotnú službu (VZZS).

Zdroj: poprad.dnes24.sk

Vo vyspelej Európe je podľa prezidenta SKZZ takéto riešenie bežným štandardom. „Navrhovali sme, aby sme pri optimalizácii siete zaviedli systém randez- vous, tzv stretávací systém, ktorý funguje napríklad v Českej Republike, kde lekár chodí na osobnom aute so záchranárom,“ dodal Majerský.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame